טיולי ם פרטיים ברחבי ישראל לבודדים VIP וקבוצות עם אילן שחורי

ספרים חדשים בנושא א"י

גלריית סרטים

גלריית תמונות

פורומים

לוח אירועים

ארכיון ניוז-לטר שבועי

העולם שלי - מאמרים וכתבות על אטרקציות עולמיות

מאמרים וכתבות תיירותיות

15 14 9 10 13 11 8 7 5 6 4 3 2


עמוד הבית ארכיון ניוזלטר - תיור ישראלי ניוז-לטר מספר 26 - 9.8.2012 - מפרנקפורט דרך יפו ועד ת"א - סיפורו של בית ה...

ניוז-לטר מספר 26 - 9.8.2012 - מפרנקפורט דרך יפו ועד ת"א - סיפורו של בית הספר תחכמונייום חמישי 9 באוגוסט 2012 - כא אב תשע"ב  ניוזלטר מס' 26
מפרנקפורט דרך יפו ועד ת"א סיפורו של בית הספר תחכמוני שהוקם ב-25 בינואר 1925 - מבנה המשמש כמוסד דתי עד היום

לא פחות מ 87 שנה משמש המבנה ברחוב לילנבלום 7 בת"א, הסמוך לנווה צדק, כמוסד חינוכי חשוב ויוקרתי. כיום פועלת בו אולפנא של בני עקיבא בראשותה של הרבנית יפה מגנס, אך מראשית 1925 ולמשך כ-50 שנה פעל בו בית הספר תחכמוני, בית הספר הדתי ציוני הראשון של ת"א הקטנה. היה זה הנציב הראשון ליהודה, הרברט סמואל, שביקש והשתתף בטקס החגיגי המרשים, להנחת אבן הפינה שהייתה במקום.

ידיים רבות עבר המבנה הנאה בן 3 הקומות שתוכנן  בראשית שנות ה-20 על ידי משרד האדריכלים "ברוולד – ברלין" וכיום הוא בבעלתה של עיריית ת"א. תחילת
היוזמה החינוכית המיוחדת הזו דווקא ביפו בראשית 1905. אז חברו כמה בעלי בתים וסוחרים חרדיים, ממכובדי יפו שביקשו להקים לילדיהם "חדר מתוקן". כשנה
לאחר מכן החל לנהל את המקום הרב ד"ר יוסף  זלינגר מחשובי הרבנים החרדים ביפו אותה תקופה, שהחליט לקרוא למוסד החרדי בשם "תחכמוני", שם שהיה מקובל למוסדות לימודי בעיקר ממזרח אירופה. שם המרמז אולי על דוד המלך או אחד מגיבוריו וגם לקוח משם ספרו של המשורר יהודה אלחריזי, שציטט את המילה מספר שמואל ב'.
אולם קשיים כלכליים וסלידה מהשליט העות'מני העמידו את המוסד היפואי  בפני
סגירה ובפרנקפורט  שבגרמניה, התארגן וועד  סיוע ששם לעצמו מטרה לייסד  בית ספר עברי דתי ביפו. הוועד הזרים כספים ובסופו של דבר השתלט על המוסד וניהלו בעצמו כדי להציל את קיומו. תנועת המזרחי העולמית הצטרפה והרב הראשי ואב בית הדין לנווה צדק ויפו באותם ימים, יצחק הכהן קוק הצטרף ליוזמה גם הוא. 

במנשר בקרב חסידיו שהפיץ הרב קוק באותם ימים נאמר בין היתר: "כל החפץ באמת לקחת חבל בגורל קהל ד' להיות מהבונים בניין  ישועה לישראל בארץ חמדה. יכיר את צדקת דרך ישרים סלולה ואת אשר  ה"תחכמני" צועד עליה. ואקווה שברוח חיים מלא ובהתעוררות קדושה אדירה ימלאו כל גדולי אחינו את ידם לרומם את המפעל הנשגב למעלה ראש עד אשר יתנוסס בתפארת עוזו לעיני כל ישראל לתפארת עם ד' ותורתו על אדמת הקודש".


הרב קוק הפך לידיד הגדול והתומך העיקרי בהקמת בית הספר וב-1913 עברה הבעלות של בית הספר, שפעל ביפו בכמה חדרים שכורים,  מוועד הפרנקפורטי לידי הסתדרות המזרחי, שהחלה לאתר בת"א המתפתחת מגרש להקמת מבנה קבוע לתחכמוני. בסיוע הרב קוק אותר נדבן מפרנקפורט, יהודה פיסט, שרכש מגרש לבית הספר ברחוב לילנבלום. 

ערב מלחמת העולם הראשונה החלו ההכנות להקמת המבנה החדש, תחילת המלחמה שיבשה התוכניות, מה גם שב-1917 גורשו היהודים תושבי יפו ות"א והמבנים הארעים שהיו נהרסו.

 באוקטובר 1919 נפתחה תקופה חדשה בתולדות תחכמוני. ד"ר י. מהרש גוייס לנהל את בית הספר ונפתחו בו 7 כיתות וב-1925 הפך להיות בית הספר לבנים הגדול ביותר בא"י. 

בשל חוסר מקום והבעתיות של 5 מבנים שכורים, חידשה תנועת המזרחי היוזמה להקמת מבנה קבוע וביום 25 בינואר 1925 נערך טקס הנחת אבן פינה מפואר בהשתתפות הנציב העליון הרברט סמואל, הרב בן ציון  ח"י עוזיאל, ראש העירייה מאיר דיזנגוף ומכובדים רבים. לצד בית הספר היסודי הוקמה גם מחלקה ריאלית של 4 שנים ומספר התלמידים התקרב לאלף וחלקם פוזרו בבתים שכורים בהם גם ביתו של אהרון שלוש בנווה צדק.

תנועת המזרחי הסתבכה בהשקעה הכספית בהקמת בית הספר ובסופו של דבר הועבר תחכמוני לידי בנק המזרחי, אולם גם שם התקשו לממנו ועשור לאחר פתיחת בית הספר ברחוב לילנבלום הוא נרכש , תוך כדי שערורייה לא קטנה
בעיתונות, על ידי עירית ת"א, שהתחייבה להפעיל במקום רק מוסדות חינוך דתיים.

הסברי תמונות:
תמונה 1 העליונה:  טקס הנחת אבן הפינה לבית ספר תחכמוני. הרב בן ציון ח"י עוזיאל,  ראש העירייה מאיר דיזנגוף והנציב העליון הרברט סמואל ורעייתו

תמונה 2:  מבנה בית הספר תחכמוני כיום, כאולפנה של "בני עקיבא"

תמונה 3:  בוגרי מחזור 1935 - של בית הספר תחכמוני 


FacebookShare

לשיתוף ניוזלטר זה בעמוד הפייסבוק אנא לחצו על הלוגו המצורף

ומה בהמשך הניוזלטר....

בהמשך הניוזלטר ניתן   להנות  גם ממידע רב בתחומי תולדות ארץ ישראל, כנסים חדשים, ספרים, סיורים ועוד 
 
מחר יום שישי ה-10 באוגוסט,  אקיים סיור טעמים וריחות בכרם התימנים. במהלך השבת  אני מתכנן מספר סיורים כמו בנווה צדק והמושבה האמריקאית טמפלרית ביפו יש להירשם מראש  באתר . 

לעמוד  ההרשמה לכל הסיורים, ניתן ללחוץ על הלינק הזה: 
http://www.mytelaviv.co.il/tours_all.asp 


הכנס הבינלאומי ה-15 בנושא: תולדות המים ומפעלי המים בעת העתיקה בא"י ייערך באוקטובר בנווה אילן

לכבוד הכנס הבינלאומי ה-15 בנושא: תולדות המים ומפעלי המים בעת העתיקה בארץ ישראל ( water in antiquity)  יערך ב-14-20 באוקטובר 2012, במלון נווה אילן ליד ירושלים.

את הכנס שייערך באנגלית וגרמנית וישתתפו בו חורים רבים מחו"ל, מארגן ד"ר צביקה צוק מרשות הטבע והגנים, אחד המומחים בארץ בנושא מפעלי מיים קדומים.

בכנס ישולבו הרצאות וסיורים.
פרטים מלאים על הכנס בלינק הזה:סקירון - חדש על המדף: סקירה ראשונית של ספרים ומחקרים בנושא תולדות ארץ ישראל וידיעת הארץ

עזריה אלון - טבע ואדם
לא בכל יום יוצאת לאור אוטוביוגרפיה של אדם, שהצליח בחייו לחולל שינוי משמעותי בהרגלי החברה הישראלית והקים אחיו דור שלם של ממשיכי דרכו והוא עצמו בגיל 94 כותב את ספרו, מציג את הישגיו ובעיקר מנחיל את ניסיונו לדורות הבאים. בימים אלה יצא לאור בהוצאת "עם עובד" ספרו של  חתן פרס ישראל עזריה אלון, טבע ואדם.  בכ-300 עמודים מפרט אלון את פרקי ילדותו, שנותיו בקיבוץ, הסיבות שהביאו אותו לאהבת הטבע  וכמובן במקביל, גם את סיפורה של "החברה להגנת הטבע", שעזריה אלון היה ממקימיה. אלון הוא האיש,
לעמוד באתר תיור ישראלי - המרחיב על הספר החדש עזריה אלון - טבע ואדם - יש ללחוץ כאן:  ›
כל ההתחלות / מרדכי נאור
הסופר וחוקר תולדות ארץ ישראל, ד"ר מרדכי נאור עשה זאת שוב. בימים אלה, מצטרף ספר חדש לרשימה הארוכה של למעלה מ 130 ספרים, רובם בנושאי ארץ-ישראל והעם היהודי,  שכתב וערך ד"ר מדרכי נאור.
הפעם, לקראת ראש השנה תשע"ג, החליט מוטקה נאור לעסוק בהתחלות החדשות בארץ ישראל המתחדשת מאז היציאה מחומות ירשלים במחצית המאה ה-19.  ספרו " כל ההתחלות – 120 התחלות ישראליות: בחברה, בצבא, בכלכלה ובתרבות, שיצא לאור הוצאת "מודן", הוא במתכונת אלבומית ומתפרש על פני  220 עמודים המודפסים ,בכרומו נאה וצילומים היסטוריים וכרזות נוסטלגיות המעוררות געגועים לעבר.
לעמוד באתר תיור ישראלי - המרחיב על הספר החדש כל ההתחלות - יש ללחוץ כאן:  ›

פרויקט אתרי מורשת - מעכשיו חדשות ועדכונים מדי יום באתר תיור ישראלי

ממשלת ישראל מצויה בעיצומו של פרוייקט פיתוח ושימור אתרי המורשת בישראל. החלטת הממשלה קבעה כי יש לשקם ולהעצים תשתיות מורשת לאומית, באמצעות השקעה ממשלתית בשיקום ושימור נכסים מוחשיים ובלתי מוחשיים, המביאים לידי ביטוי את המורשת הלאומית של עם ישראל בארצו. 
לפרוייקט אתרי מורשת באתר תיור ישראלי לחצו כאן:  ›
המשך הטור הימני....
אנו באתר "תיור ישראלי" החלטנו לעקוב מקרוב אחרי פרוייקט חשוב זה ונביא מידי פעם עידכונים. באתר נפתח איזור מיוחד למידע בנושא פרוייקט המורשת, בכלל זאת חוברת מיוחדת שהוכנה על ידי מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר המרכז את הפרויקט.
לפרוייקט אתרי מורשת באתר תיור ישראלי לחצו כאן:  ›

[[שם פרטי]] 

פתחתי בפייסבוק עמוד מיוחד לתיירות ישראלית, מידע היסטורי סיורים ועוד  בשם תיור ישראלי, אשמח עם תכנסו ותצטרפו על ידי עשיית LIKE


http://www.facebook.com/MyTourIl


אנא תעבירו מיל זה גם לחבריכם ואשמח לראותכם בסיורים. כדאי לדעת שאני מקיים במהלך השבוע סיורים פרטיים, לבודדים וקבוצות בעברית ואנגלית. לישראלים ותיירים. על הסיורים הללו ניתן לראות בקליפ הנ"ל

http://www.youtube.com/watch?v=ZQKj4lhfmwQ

אני מאחל לכם סוף שבוע נעים ומקווה לראותכם בסיורים

מהדורה חדשה של "חדשות בעתיקות" - מדורו של ד"ר צביקה צוק

ועוד כמה מילים על הכרזת שמורת טבע נחל המערות כאתר מורשת עולמית של אונסקו כפי שצוטטו באחד העיתונים. 

גן לאומי תל גזר - מפעל המים עונת החפירות השלישית במפעל המים הקדום הובילה לחשיפת המנהרה הטבעית וכמו שזה קורה פעמים רבות בחפירות זה היה ביום שלפני האחרון.

גן לאומי תל גזר וסביבתו – בסקר ארכיאולוגי נתגלתה עוד כתובת של תחום גזר הסוקרים פרופ' אריק מיטצ'ל וג'ייסון זאן מהסמינר התיאולוגי הבפטיסטי של דרום מערב ארה"ב מצאו את כתובת מס' 13 של "תחום גזר".

גן לאומי אפולוניה. מטמון של מטבעות זהב צלבניים נתגלה בחפירות של העונה האחרונה. זהו מטמון מטבעות הזהב הגדול מסוגו בישראל.
חגי יוחנן מנהל הגן הלאומי אפולוניה 'יעשיר' אותנו במידע על העושר הרב שנתגלה.

מטבע עות'מאני בשמורת יטבתה נתגלה באקראי דוקא על ידי האקולוג המחוזי ד"ר בני שלמון. בני דאג למסור אותו למחקר והמידע על המטבע ונאת יטבתה מופיע במאמרו.

מי היו הטבטונים? מבין שלושת המסדרים הצבאיים הצלבניים, הטבטונים היו הפחות ידועים. הכרנו אותם כמעט אך ורק בביקורים במונפורט ואולי גם קצת ביחיעם. ספר חדש של ד"ר שלמה לוטן חושף בפנינו את תולדות המסדר, פעילותו והאתרים אותם בנה או התיישב בהם.

לקריאת כל  גליון יולי יש ללחוץ על הלינק הזה 

ערב לחשיפת ספר חדש על גרמנים וגרמניה בירושלים יתקיים ב-14 באוגוסט במשכנות שאננים

פרופ' חיים גורן וד"ר יעקב אייזלר פרסמו בימים אלה ספר חדש באנגלית על  גרמניה והגרמנים בירושלים במאה ה-19.  ערב מיוחד בו יוצג הספר על ידי שני העורכים, יתקיים ב-14 באוגוסט במשכנות שאננים בשעה 18:00 במרכז הכנסים של קרן קונרד אדנאוור. 

בערב במיוחד פרט לשני המחשבים ישתתפו אנדראס מישלס, שגריר גרמניה בישראל, מיכאל מיטרס נציג קרן קונרד אדנאור בישראל ואורי דרומי מנהל משכנות שאננים. 

הערב יתקיים בגרמנית עם תרגום לאנגלית ובערב זה ניתן יהיה לרכוש את הספר החדש: 
Deutschland und Deutsche in Jerusalem

חדשות וידיעות מתחומי תולדות א"י וידיעת הארץ: אירועים, כנסים, ימי עיון ומידע רב

באתר תיור ישראלי,  מופצים מדי יום חדשות בנושאי תולדות ארץ ישראל, ידיעת הארץ וסיורים מומלצים. אנא לחצו על הלינק הבא למבחר החדשות שפורסמו השבוע.

לקריאת לקט מהחדשות ניתן ללחוץ על הקישור הבא:

בחפירה של רשות העתיקות לפני סלילת כביש ע"י עיריית הוד השרון, ליד כפר מל"ל, נחשף בשבועות האחרונים בית בד תעשייתי מרשים לייצור שמן זית. בית הבד מתוארך לתקופה הביזנטית-מוסלמית הקדומה (מאות 8-6 לסה"נ). 

לקריאת לקט מהחדשות ניתן ללחוץ על הקישור הבא:

סיורים בהדרכת אילן שחורי - תל אביב שלי לסוף השבוע הקרוב - בכפוף למצב החום ולמספר הנרשמים....

הסודות הכמוסים של הכרם - טעמים וריחות בכרם התימנים - יום שישי ה-10 באוגוסט בשעה 10:00 בבוקר

סיור חד פעמי המשלב את הסודות הכמוסים בכרם התימנים, סיור של ריחות וטעמים. סיור ססגוני של ריחות וטעמים בשכונה הציורים כרם התימניים בתל-אביב שהוקמה  כשכונת קרטונים ופחונים כ-30 שנה  לפני  הקמת אחוזת בית.

לצפייה בסיור מצולם, אנא לחץ בלינק הבא:

http://www.youtube.com/watch?v=jUk8VmrD0_8

אנו נכיר במהלך הסיור את הפינות הקטנות והמיוחדות בשוק ססגוני ומיוחד זה. הסיור בכרם יהיה בעקבות הבתים נמוכי הקומה, הפאות המסתלסלות השמלות הרקומות, הצעד הקליל וניחוח הפיתות הנאפות.  בין היתרנטעם  לחוח וביצה אצל נחמה.


נשמע על המוכתר  הראשון של הכרם משה לוי ונחום ועל הדפוס המיוחד שהקים, דפוס מל"ן, על מלכת אסתר הראשונה. נבקר בבית הצדפים, בפינות הנסתרות ובכלל נלמד על תרומתם הגדולה של התימניים לבניין הארץ, תרבותה והמאכלים שלה, מימי כפר השילוח, משה יבניאלי ובית המוטור בכינרת.


סיור טעמים שהוא חגיגה לא רק לחובבי הקולינריה. את הסיור יקיים, חוקר ת"א אילן שחורי,  עלות הסיור 90 שקלים (כולל הטעימות)  ונפגשים ביום שישי בבוקר  ה-10 באוגוסט - בשעה 10:00 בצהריים  בכניסה לרח' נחלת בניימין.  הסיור יתקיים בתנאי מוקדם של השתתפות עשרה אנשים.

הרשמה באתר תל אביב שלי  או על ידי לחיצה בלינק הבא:
http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=390מלחמת שלוש ברוקח: סיפורה של אחוזת ביית ונווה צדק - שבת ה-11 באוגוסט בשעה 10:00 בבוקר

סיור המציג את הסיבות שהביאו להקמת אחוזת בית, מקום מגורי התושבים הראשונים לצד סיפורה של נווה צדק ומלחמת 150 השנה בין משפחות שלוש ורוקח. מקום הפגישה לסיור, מתחת מגדל שלום ליד חנות גולף בשעה 10:00, מחיר 85 שקלים למשתתף, וכן ניתן להירשם בלינק הבא:
http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=384

נפלאות שכונת עג'מי ביפו. האמת על השכונה והשקרים של הסרט
יום שבת 11 באוגוסט בשעה 18:00 - סיור מפתיע בשכונת עג'מי היפואית, בין נצרות וציונות, שכלל לא דומה לסרט שקלקל את הדימוי לשכונה. הרשמה מראש חובה. מחיר 85 שקלים למשתתף. נפגשים ברחבת השעון ביפו.
לפרטים והרשמה לסיור נפלאות שכונת עג'מי יש ללחוץ על הלינק הזה  ›
אמריקה בתל-אביב - סיור מיוחד במושבה האמריקאית טמפלרית בין יפו לת"א. היכן שהכל התחיל
יום שבת 11 באוגוסט בשעה 12:30 - מקום פגישה - רחוב אילת פינת רחוב ניצנה, מול מסעדת נלו. הדרמה מאחורי הקמת המושבה האמריקאית שהפכה למושבה הטמפלרית. על הברון יוסטינוב (בתמונה)  ועל מלון ירושלים, הרשמה מראש חובה 85 שקל, (פגישה אילת פינת ניצנה)  
לפרטים והרשמה לסיור אמריקה בתל אביב יש ללחוץ על הלינק הזה  ›

מחכה לראתכם בסיורים ולכל שאלה ניתן לפנות אלי. בברכה מאילן שחורי 052-7747748

היו היה פעם.....

[[שם פרטי]], תמונה היסטורית:    כרזת אבל המודיעה על טקס הקמת המצבה לזכרו של אחד העם בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב ותהלוכה שהתקיימו ב-22  בינואר 1928.

כרזה, מודעה או גלויה זו ורבות אחרות, תצלומים נדירים וחדשים. מידע תיירותי, היסטורי, ארכיאולוגי רב. חדשות מתחומי התיירות ועוד הרבה הפתעות. הכל באתר התיירות החדש. 
תיור ישראלי בכתובת:

http://www.mytour-il.co.il
 

FacebookShare

לשיתוף ניוזלטר זה בעמוד הפייסבוק אנא לחצו על הלוגו המצורף


להתראות בניוזלטר הבא...
תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה


  חזור למעלה  חזור למעלה  
For english click here


חדשות

כל החדשות


המלצה לספר חדש

 ספר כפול:

רדיו חזק

וימי התום / מרדכי נאור

 

 

ראה הרחבה על הספר

בלחיצה על לינק זההמצלת השבוע לטיול

מתחם שרונה החדש – סיור ראשוני באטרקציה המיוחדת

סיור מיוחד במתחם שרונה הטמפלרי, בקרייה בת"א, הנפתח בקרוב מחדש לקהל

 

לחץ להגדלה

 להרחבה ולהרשמה לסיור לחצו כאן

 

 טיולים

כל הטיולים


<< יולי, 2024 >>
א ב ג ד ה ו ז
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
             
כל האירועים


צור קשר


קישורים שימושים
עמוד תיור ישראלי בפייסבוק - הצטרף ע"י עשיית LIKE
לוח אירועים וחדשות של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות
אתר הטיולים והמידע - תל אביב שלי
פרש - האתר להיסטוריה וידיעת הארץ
לוח המראות ונחיתות און ליין
מגילות ים המלח - תצוגה דיגיטלית
מאמרים בנושא תולדות ארץ ישראל שהופיעו בכתבי העת קתדרה ועת-מול
מגילות ים המלח - המיזם הדיגיטלי
הכוחות הבריטיים בא"י בתקופת המנדט
מפת קרבות מלחמת העצמאות
כל הקישוריםפורומים פופולארים
חוות דעת ועצות של מטיילים
פורום מורי דרך מייעצים
מעולמם של בתי המלון
טיפים והמלצות מתיירות חו"ל
ספרי תולדות ארץ ישראל - יד שנייה - מכירה - החלפה
כל הפורומים


כניסת לקוחות
משתמש:
סיסמא:
שכחתי סיסמא


הצטרפות לרשימת תפוצה


אתר תיור ישראלי, My Tour-Il, מביא לגולשים מקרב הציבור הרחב, מבחר  גדול של חדשות והצעות לסיורים ברחבי ישראל, לצד כתבות, מאמרים ואלפי תמונות וסרטים.
עמוד הבית  |  שאלות ותשובות  |  קישורים  |  סרטונים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר  |  מאמרים בנושאי תיירות ברחבי א"י  |  העולם שלי - כתבות מרחבי העולם

2011 © כל הזכויות שמורות MyTour