טיולי ם פרטיים ברחבי ישראל לבודדים VIP וקבוצות עם אילן שחורי

ספרים חדשים בנושא א"י

גלריית סרטים

גלריית תמונות

פורומים

לוח אירועים

ארכיון ניוז-לטר שבועי

העולם שלי - מאמרים וכתבות על אטרקציות עולמיות

מאמרים וכתבות תיירותיות

15 14 9 10 13 11 8 7 5 6 4 3 2


עמוד הבית ארכיון ניוזלטר - תיור ישראלי ניוזלטר מספר 19 - 21.6.2012 - בית הקברות הפרוטסטנטי

ניוזלטר מספר 19 - 21.6.2012 - בית הקברות הפרוטסטנטי

יום חמישי 21 ביוני 2012 - א' תמוז תשע"ב  ניוזלטר מס' 19
סיפורו המוזר של בית הקברות הפרוטסטנטי ביפו, בו קבורים זה לצד זה תומאס הודג'קין, הבריגדיר גנרל האנגלי אדוארד תומאס מיצ'ל. בני המושבה האמריקאית ואחרים

אחד  האתרים החשובים ביפו, והלא כל כך ידועים. הוא בית הקברות הפרוטסטנטי, המצוי  ברחוב יפת, מאחורי חצר בית מגורים הסמוך ליפת 19 ומצפון לבית הספר טביתא, של הכנסייה האנגליקנית שלה שייך השטח, כולל איזור בית הקברות. 

ככל הנראה מדובר בבית קברות פרוטסטנטי, הקדום למתחם הקברים הפרוטסטנטי בהר ציון בירושלים שהוקם במחצית השנייה של המאה ה-19. 
מתחם בית הקברות היפואי,  מרתק ומפתיע, בעל חשיבות בהיסטוריה של יפו, ארץ ישראל וראשית הרפואה המודרנית. בבית קברות זה מצויים בין היתר קברים של הרופא והמדען הבריטי המפורסם, ד"ר תומאס הודג'קין, (בתמונה המרכזית למעלה) הבריגדיר גנרל הבריטי אדוארד תומאס מיטשל שגירש את צבאו של איברהים פאשה מהארץ, אנשי המושבה האמריקאית וגם של הגב' ג'יין וולקר-ארנוט, שהייתה המייסדת ומנהלת בית הספר הנוצרי הראשון ביפו, בית ספר טביתא. 

במשך שנים רבות נשכח בית הקברות, הוזנח והפך לשדה מכוסה עשבים שבקושי ניתן הי לראות ובעיקר לזהות את הקברים שבו. ב-1966, במלאת 100 שנים לפטירתו של תומאס הודג'קין, היה ניסיון לשקם את המקום מצידו של ד"ר איזק, שהיה מנהל המח' הכירורגית של בי"ח דונולו. הוא גייס אנשים לניקוי השטח, לרגל כנס בינלאומי שנערך בישראל במלאת 100 שנים למותו של הודג'קין. משתתפי הכנס קיימו טכס אזכרה במקום, בהשתתפות שר הבריאות והשגריר הבריטי. (ראה תמונה מהטקס בסופו של המאמר). מאז שב והוזנח המקום, ופרט לביקורים ספורים של קבוצות מטיילים, נותר השטח שומם. 

ניסון נוסף לשיקום המקום נעשה על ידי המרכז הרפואי ע"ש וולפסון, ממשיך דרכם של בתי החולים של קהילת יפו ובעל קשרים מיוחדים עם הקהילה היהודית באנגליה, מתוך מטרה  להפכו לגינה צנועה, אליה יוכלו להגיע רופאים ומטפלים מכל העולם. הכוונה הייתה  לרתום למאמץ יהודים, נוצרים וערבים, אך גם מהלך זה לא צלח. בשנתיים האחרונות נטל על עצמו משימה זו האדריכל שמואל גילר, שהיה בין  המתכננים של מרכז הרובע ביפו הסמוך למקום, ולו גם קשר אישי לאתר אחר סמוך, בו נרצח דודו, בפרעות ה-1 למאי 1921. שמואל גילר גייס מאחורי את תלמידי בית ספר טביטא הסמוך לניקיון השטח ואט אט, בימים אלה ממש, מתגלים כל יום קברים ומצבות שהיו עשרות שנים מכוסים בצמחיה שבמקום.
 

הקבר המפורסם ביותר והבולט בבית קברות זה הוא של הרופא תומאס הודג'קין שמת ביפו ב-4 באפריל 1866, בעת שליווה את השר משה מונטיפיורי בסיורו השישי בארץ ישראל.  הודג'קין, בעת הגיעו לארץ לשמור על בריאותו של מונטיפיורי, היה כבר רופא מפורסם ביותר בבריטניה. בתקופה שהיה פתולוג  בבית החולים Guy בלונדון,  ד"ר הודג'קין פרסם שפע של תגליות חשובות. בין השאר תאר את מחלת הודג'קין, אחת המחלות הסרטניות הנפוצות בתחום ההמטולוגיה, וכן תאר את דלקת התוספתן, את הצורות המיוחדות של כדוריות הדם האדומות ושל השריר המשורטט, את מחלות המסתם האאורטלי ועוד.
 

תומס הודג'קין, שהיה אוונגליסט, נוצרי חובב ציון, היה  גם ידידם האישי של משה ויהודית מונטיפיורי  וביקש להצטרף למסעם לא"י. בביקורו ביפו חלה ומת. מונטיפיורי, קיים לכבודו מסע לוייה מפואר והקים בבית הקברות מצבה מגרניט מלוטשת בצורת אובליסק. בצד האחורי של המצבה המפוארת המוקפת גדר מעוצבת כתב מונטיפיורי  "לזכר ידידות בת ארבעים שנה".
 
הקבר הסמוך לקברו של הודג'קין  הוא קברו של בריגדיר גנרל הבריטי אדוארד תומאס מיטשל.  תומאס מיטשל היה קצין בריטי בכיר בחיל התותחנים המלכותי , שעמד בראש הכוחות שסייעו להדוף את המצרים מארץ ישראל, לאחר שפלשו הנה כוחותיו של אברהים פאשה  ב 1831. הוא נודע באומץ לבו, בכישוריו הארגוניים וביכולת הדיפלומטית המזהירה, שאפשרה לו לגשר בין כל שותפיו. לקראת תום העשור, התגייסו האנגלים לסלק את המצרים עבור התורכים כדי  לאפשר  את חידוש השלטון העותומני. בשנת 1840, לאחר שנסוג איברהים פאשה מעכו למצרים דרך מישור החוף, יצא מיצ'ל עם יחידתו לרדוף אחריו. בהיותם ליד העיירה מג'דל , הסמוכה לאשקלון ירד גשם ומיצ'ל שכב לישון בבגדים רטובים וחלה. הוא הובא ליפו ושם נפטר. 

תחילה נקבר במצודה הדרום מזרחית בחומת יפו, שם היתה למיטשל עמדת הגנה. מאוחר יותר, שהחלו לקבור פרוטסטנטים בחצר בית הספר טביתא הועבר קברו למקום. מצבתו של מיטשל עשויה לוח שיש רחב ועליו חקוקות שתי שורות בטורקית עות'מאנית וכתובת ארוכה באנגלית, ובה רשום בין היתר:
    "מוקדש לזכר הבריגדיר גנרל אדוארד תומאס מיצ'ל מהתותחנים המלכותיים. מפקד הכוחות של הוד מעלתה הבריטית בסוריה, מפקדה של איזבלה הקתולית ואבירי פרדיננד הקדוש ושל קרלוס השלישי מספרד; אשר מת ביפו ב-24 בינואר 1841... 

בסמוך לשני קברים חשובים אלה ובמספר מקומות נוספים ברחבי בית הקברות הזה, מצויים קבריהם של חברי המושבה האמריקאית, שהגיעו ליפו בספטמבר 1866 וחלקם נפטרו סמוך להגעתם לנמל. כאלה היו בני משפחת קלארק, שמצבותיהם של אב המשפחה ושל שני בניו הקטנים, מצויות סמוך לקברי הודג'קין ומיטשל.
   

  אחד הקברים החשובים והמרתקים במקום, המצוי במרכז השטח ומגודר בעיצוב ברזלי מיוחד,  הוא של ג'יין וולקר-ארנוט, שהייתה המייסדת ומנהלת בית הספר הנוצרי הראשון ביפו, בית הספר טביטא ,שהוקם  ב-1863.  ג'יין וולקר-ארנוט  שניהלה את בית הספר עד יום מותה ב 1911, הייתה דמות מופתית, שלא הקימה משפחה, והייתה מסורה בלב ובנפש לעניי הקהילה ביפו.  היא הצליחה לגייס לפרויקט הלימודי שלה את תומס קוק, מראשי תעשיית התיירות הבריטי באותם ימים שהיה מיודד עמה וסייע רבות למקום מבחינה כספית, עוד בשלב הראשון של בית הספר שהיה ממוקם בתוככי העיר העתיקה ביפו. ב-1882 הוקם בביה"ס בית חולים קטן, 

  וב-1890 הוקם בו גם מרכז תעשייתי, בו למדו תפירת תחרה והתוצרת נמכרה בכל רחבי העולם. בתקופת מלחמת העולם הראשונה נסגר המקום, ונפתח מחדש כבית ספר, שפועל גם היום ונחשב לאחד הטובים בתל אביב. 


FacebookShare

לשיתוף ניוזלטר זה בעמוד הפייסבוק אנא לחצו על הלוגו המצורף

ומה בהמשך הניוזלטר....


בהמשך פרטים על הכנסים החדשים הנושא תולדות ארץ ישראל וידיעת הארץ כמו כנס שילה העתיקה וגם חדשות מתום זה.  בהמשך הניוזלטר ניתן   להנות גם ממהדורת מאי של "חדשות בעתיקות" אותו כתב הארכיאולוג רשות הטבע והגנים ד"ר צבי צוק שמעתה נביא את המגזין באתר.
 
תל אביב חוגגת ביום חמישי הבא ה-28 ביוני  אירועי "הלילה הלבן"  ולכבוד אירוע  זה אני עושה סיור מיוחד (פרטים בהמשך) וגם כמה הצעות לסיורים לשבת בנווה צדק, המושבה האמריקאית או שכונת עג'מי. 

לעמוד  ההרשמה לכל הסיורים, ניתן ללחוץ על הלינק הזה: 
http://www.mytelaviv.co.il/tours_all.asp 

פרטים מלאים בלינק הבא ובהמשך הניוזלטר 
http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=375

סיור מיוחד בלילה לבן - חמישי הבא 21:30 - בעקבות מלכת הבאהאוס - סיור חד פעמי

לא לפספס. 
בלילה לבן בתל אביב, ב-28 ביוני בשעה 21:30 אקיים סיור בעקבות מלכת הבאהאוס של העיר הלבנה האדריכלית ג'ניה אורבוך, סיור עם כיבוד ויין. להלן הלינק להרשמה ופרטים נוספים:

http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=375 


אנא בואו והפיצו לחברים
 
מאילן שחורי 


"ימי ירושלים" כנס יד יצחק בן-צבי לחקר ירושלים לרגל פתיחת בית הספר ללימודי ירושלים ע"ש חיים קוברסקי

"ימי ירושלים" - כנס יד יצחק בן צבי לחקר ירושלים 2-5 ביולי - הכנס הבינלאומי נערך לרגל פתיחת הית הספר ללימודי ירושלים על שמו של חיים קוברסקי שהיה בעבר מנכ"ל משרד הפנים. בארבעת ימי הכנס, יידונו סוגיות ירשלים במחקר מהעת העתיקה עד ימינו .

סקירון - חדש על המדף: סקירה ראשונית של ספרים ומחקרים בנושא תולדות ארץ ישראל וידיעת הארץ

מסע בזמן - טיולים אל העבר / יעקב שקולניק
הוצאת מפה יזמה והעיתונאי והסופר יעקב שקולניק ביצע, ספר במתכונת אלבום, שהוא בבחינת שער לעבר המרתק של ארץ ישראל. , הספר חולק ל-17 תקופות היסטוריות של ארץ ישראל, כשכל  חלק כולל מבוא קצר ולאחריו כמה הצעות לטיולים הממחישים את פרק הזמן. פרקי מסע בזמן - טיולים אל העבר מעטרים צילומי האתרים ותמונות של ממצאים נבחרים, ואלה שופכים אור נוסף על התרבות, החומר והרוח המייחדים כל תקופה. 

לעמוד באתר תיור ישראלי - המרחיב על הספר החדש מסע בזמן - טיולים אל העבר - יש ללחוץ כאן:  ›
תרבות, זיכרון והיסטוריה - בהוקרה לאניטה שפירא / עורכים: מאיר חזן, אורי כהן
מרכז זלמן שז"ר הוציא לאור בימים אלה ספר  בשם" תרבות, זיכרון והיסטוריה", כקובץ מחקרים, בשני כרכים, בהוקרה לפרופ' אניטה שפירא, כלת פרס ישראל, מחשובות ההיסטוריוניות של עם ישראל והציונות שפרשה לא מכבר לגמלאות. את הספר יזמו וערכו שנים מתלמידיה ד"ר מאיר חזן וד"ר אורי כהן וכפי שסיפרו השניים בערב השקת הספר בשבוע שעבר, ראשיתו בכנס הוקרה לפרופ' שפירא "היסטוריה וזיכרון" שהתקיים לפני  4 שנים באוניברסיטת ת"א והוא בא לעולם כביטוי להוקרה והערכה לפרופ' אניטה שפירא מתלמידיה וידידיה, על פועלה המדעי רב הממדים בתיאור צמיחתה והתבססותה של המהפכה הציונית.
לעמוד באתר תיור ישראלי - המרחיב על הספר החדש תרבות, זיכרון והיסטוריה - יש ללחוץ כאן:  ›

לילה לבן בת"א - 28 ביוני 2012

התמונה המיוחדת הזו היא לא כיכר דיזנגוף, אלה כיכר המושבות בראשית שנות ה-30. ב-28 ביוני 2012, בשעה 21:30  יתקיים סיור מיוחד  במסגרת "לילה לבן" בתל-אביב, סיור הוקרה למלכת העיר הלבנה ג'ניה אוורבוך, האדריכלית שזכתה בתחרות לתכנון כיכר דיזנגוף. הסיור שיצא מכיכר דיזנגוף יסקור את עבודתיה בת"א ואת התפתחות הבאוהאוס בעיר שבגינו זכתה ת"א להכרה מאירגון אונסק"ו של האו"ם כ"עיר מורשת תרבות".

לפרטים והרשמה על הסיור המיוחד ללילה לבן ניתן ללחוץ על הלינק הזה:
http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=375 

פרויקט אתרי מורשת - מעכשיו חדשות ועדכונים מדי יום באתר תיור ישראלי

ממשלת ישראל מצויה בעיצומו של פרוייקט פיתוח ושימור אתרי המורשת בישראל. החלטת הממשלה קבעה כי יש לשקם ולהעצים תשתיות מורשת לאומית, באמצעות השקעה ממשלתית בשיקום ושימור נכסים מוחשיים ובלתי מוחשיים, המביאים לידי ביטוי את המורשת הלאומית של עם ישראל בארצו. 
לפרוייקט אתרי מורשת באתר תיור ישראלי לחצו כאן:  ›
המשך הטור הימני....
אנו באתר "תיור ישראלי" החלטנו לעקוב מקרוב אחרי פרוייקט חשוב זה ונביא מידי פעם עידכונים. באתר נפתח איזור מיוחד למידע בנושא פרוייקט המורשת, בכלל זאת חוברת מיוחדת שהוכנה על ידי מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר המרכז את הפרויקט.
לפרוייקט אתרי מורשת באתר תיור ישראלי לחצו כאן:  ›פתחתי בפייסבוק עמוד מיוחד לתיירות ישראלית, מידע היסטורי סיורים ועוד  בשם תיור ישראלי, אשמח עם תכנסו ותצטרפו על ידי עשיית LIKE


http://www.facebook.com/MyTourIl


אנא תעבירו מיל זה גם לחבריכם ואשמח לראותכם בסיורים. כדאי לדעת שאני מקיים במהלך השבוע סיורים פרטיים, לבודדים וקבוצות בעברית ואנגלית. לישראלים ותיירים. על הסיורים הללו ניתן לראות בקליפ הנ"ל

http://www.youtube.com/watch?v=ZQKj4lhfmwQ

אני מאחל לכם סוף שבוע נעים ומקווה לראותכם בסיורים

כנס שנתי בינלאומי במחלקה לתולדות ישראל בבר-אילן: סכסוכים ומחלוקות בקהילות ישראל לדורותיהן

כנס שילה הראשון יתקיים ביום חמישי, א' תמוז תשע"ב, 21 ביוני בשילה  הקדומה. הכנס מתקיים לזכרה של רחל ארליך ז"ל.

בתכנית הכנס: סיור מודרך באתר ומפגש עם הארכיאולוגים בשטח. דברי ברכה של אבי רואה, ראש המועצה האיזורית בניימין, שוקה דקופמן מנכ"ל רשות העתיקות, ואביטל סלע מנהל אתר שילה הקדומה שידבר על התפתחות המקום בשנים האחרונות.

המושב הראשון יעסוק בחפירות ובמימצאים והמושב השני יתמקד בתנ"ך ובהיסטוריוגרפיה.

חדשות וידיעות מתחומי תולדות א"י וידיעת הארץ: אירועים, כנסים, ימי עיון ומידע רב

באתר תיור ישראלי,  מופצים מדי יום חדשות בנושאי תולדות ארץ ישראל, ידיעת הארץ וסיורים מומלצים. אנא לחצו על הלינק הבא למבחר החדשות שפורסמו השבוע.

לקריאת לקט מהחדשות ניתן ללחוץ על הקישור הבא:

מטמון עשיר ומרשים, ובו תכשיטים ומטבעות כסף וזהב מהתקופה הרומית, נחשף לאחרונה בחפירת הצלה שערכה רשות העתיקות באזור קריית גת ובמימון י.ש. גת - החברה הכלכלית לניהול פארק התעשייה בקרית גת.  בחפירה נחשפו שרידי חדרי מבנה מהתקופה הרומית והביזנטית. בחצר המבנה הובחן בור שנחפר באדמה ומולא מחדש. להפתעת הארכיאולוג, נתגלה בבור מטמון מרהיב ועשיר באיכותו, עטוף באריג בד, ממנו נותרו על הממצאים, פיסות אחדות. 

לקריאת לקט מהחדשות ניתן ללחוץ על הקישור הבא:

סיורים בהדרכת אילן שחורי - תל אביב שלי לסוף השבוע הקרוב - בכפוף למצב החום ולמספר הנרשמים....

נפלאות כרם התימנים: סיור של אנשים ריחות וטעמים. שישי בבוקר ה-22 ביוני בשעה 10:00

סיור   המשלב את הסודות הכמוסים בכרם התימנים, סיור של ריחות וטעמים. סיור ססגוני של ריחות וטעמים בשכונה הציורים כרם התימניים בתל-אביב שהוקמה כשכונת קרטונים ופחונים כ-30 שנה לפני הקמת אחוזת בית.

לצפייה בסיור מצולם, אנא לחץ בלינק הבא:
http://www.youtube.com/watch?v=jUk8VmrD0_8

אנו נכיר במהלך הסיור את הפינות הקטנות והמיוחדות בשוק ססגוני ומיוחד זה. הסיור בכרם יהיה בעקבות הבתים נמוכי הקומה, הפאות המסתלסלות השמלות הרקומות, הצעד הקליל וניחוח הפיתות הנאפות. בין היתר נטעם לחוח וביצה אצל נחמה.

לפרטים נוספים והרשמה יש ללחוץ על הלינק הזה 


מלחמת שלוש ברוקח: סיפורה של אחוזת ביית ונווה צדק - שבת ה-23 ביוני בשעה 10:00 בבוקר

סיור המציג את הסיבות שהביאו להקמת אחוזת בית, מקום מגורי התושבים הראשונים לצד סיפורה של נווה צדק ומלחמת 150 השנה בין משפחות שלוש ורוקח. מקום הפגישה לסיור, מתחת מגדל שלום ליד חנות גולף בשעה 10:00, מחיר 85 שקלים למשתתף, וכן ניתן להירשם בלינק הבא:
http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=384

נפלאות שכונת עג'מי ביפו. האמת על השכונה והשקרים של הסרט
יום שבת ה-23 ביוני בשעה 17:00 - סיור מפתיע בשכונת עג'מי היפואית, בין נצרות וציונות, שכלל לא דומה לסרט שקלקל את הדימוי לשכונה. הרשמה מראש חובה. מחיר 85 שקלים למשתתף. נפגשים ברחבת השעון ביפו.
לפרטים והרשמה לסיור נפלאות שכונת עג'מי יש ללחוץ על הלינק הזה  ›
אמריקה בתל-אביב - סיור מיוחד במושבה האמריקאית טמפלרית בין יפו לת"א. היכן שהכל התחיל
יום שבת ה-23 ביוני בשעה 12:30 - מקום פגישה - רחוב אילת פינת רחוב ניצנה, מול מסעדת נלו. הדרמה מאחורי הקמת המושבה האמריקאית שהפכה למושבה הטמפלרית. על הברון יוסטינוב (בתמונה)  ועל מלון ירושלים, הרשמה מראש חובה 85 שקל, (פגישה אילת פינת ניצנה)  
לפרטים והרשמה לסיור אמריקה בתל אביב יש ללחוץ על הלינק הזה  ›

מחכה לראתכם בסיורים ולכל שאלה ניתן לפנות אלי. בברכה מאילן שחורי            052-7747748      

היו היה פעם.....

תמונה היסטורית: אוטובוס קומותיים בת"א.

נפגע ונשף בהפצצה המצרית על התחנה המרכזית בת"א לאחר הכרזת המדינה.

כרזה, מודעה או גלויה זו ורבות אחרות, תצלומים נדירים וחדשים. מידע תיירותי, היסטורי, ארכיאולוגי רב. חדשות מתחומי התיירות ועוד הרבה הפתעות. הכל באתר התיירות החדש. 


תיור ישראלי בכתובת: 

http://www.mytour-il.co.il 


ג'ניה אוורבוך מלכת הבאוהאוס של תל-אביב

בסוף יוני 2003 הוכרזה ת"א על ידי אונסק"ו, ארגון התרבות של האו"ם כאתר מורשת עולמית לסגנון הבינלאומי וזכתה רשמית לכינוי ה"עיר הלבנה". 
לפיכך, ב-9 השנים האחרונות נחוג אירוע חשוב זה ב"בלילה לבן" בעל המשמעות הכפולה. חגיגות שיתקיימו ברחבי העיר בלילי חמישי הבא. אחת הסיבות החשובות להכרתה של תל אביב כבירת הבאוהאוס העולמית, הם עבודותיה של האדריכלית ג'ניה אוורבוך, שנתפרסמה אומנם בזכות זכייתה בפרס ראשון לתכנון כיכר דיזנגוף ב 1934, אך עבודותיה  הרבות פרושות כיום על פני איזורים רבים בתל אביב ובצדק ניתן לכנותה כמלכת העיר הלבנה. 

אחת העבודות המוקדמות של ג'ניה אוורבוך ברחבי ת"א, עוד לפני תכנון כיכר דיזנגוף, הוא תכנון בית  משפחת וילקוביץ' ברחוב הנביאים 7 פינת רחוב שמשון הגיבור בת"א. בניין מרשים אותו תכננה ג'ניה אוורבוך ב 1933, כשלוש שנים לאחר תום לימודיה. הבניין המרשים הוזנח שנים רבות ולפני 16 שנה, (1995) גוייס האדריכל גידי בר אוריון לשקם את המבנה ולהוסיף קומת גג מרשימה. היה זה אחד הנסיונות הראשונים שנעשו בעיר לשמר על תכנון מקורי של אחד מבתי הבאוהאוס היפים ומנגד להכיל בו תוספת בנייה. גידי בר אוריון השכיל להפריד בין ישן לחדש, תוך מתן כבוד הולם למבנה של ג'ניה אוורבוך ולפינתיות של המבנה.

אין ספק שג'ניה אוורבוך הייתה אדריכלית פורצת דרך. לא רק בזכות עבודותיה, אלה גם בשל הישגיה בתחום בו שלטו באותה תקופה גברים בלבד ובנה עו"ד דני אלפרין אוהב לספר כי היא היתה מערבבת בעצמה את המלט, צובעת את הקירות  ומדריכה את העובדים כיצד להקים את הבניינים. 

היא נולדה ב-1909 בשנת ייסוד ת"א. ובגיל שנתיים עלתה לארץ ( 1911)  אביה זאב אוורבוך היה רוקח והקים את בית המרקחת הראשון בת"א, ולאחר מכן היה ממקימי ההסתדרות הרפואית וממקימי המפעל "מעדן" לגזוז ולקרח בעיר. ג'ניה גדלה בת"א ולמדה בגימנסיה הרצליה, ובגיל 17 נסעה לבדה ללמוד באירופה. אוורבוך למדה במשך שנה אחת אדריכלות ברומא ומשם בשל התגברות האנטישמיות עברה להמשך לימודיה לבלגיה. ב-1930 סיימה לימודה כאדריכלית וחזרה לתל אביב. 

ב-1932 פתחה בעיר משרד אדריכלים עם האדריכל זלמן ברון  ומכן החלה הקריירה שלה לנסוק. היא תכננה בין היתר את קפה גלינה ביריד המזרח בצפון דיזנגוף, את אצטדיון המכביה, את בתי המגורים של שחקני הבימה במתחם מעונות עובדים בעיקר את ביתו של רפאל קלצ'קין בפינת פרוג וגורדון.  אוורבוך תכננה את בתי הספר המקצועיים שבח ומקס פיין. היא תכננה את כיכר סטרומה בחולון ועשרות וילות ובתים פרטיים בת"א וברחבי הארץ ואפילו תכננה ב-1960 בית כנסת מיוחד בקיבוץ עין הנצי"ב והפכה לאישה הראשונה בעולם שתכננה בית כנסת.

אך ללא ספק גולת הכותרת של השגיה המקצועיים היא ב 1934 עת זכתה בפרס הראשון לתכנונו ועיצובו של כיכר דיזנגוף. היא עיצבה את הבתים סביב הכיכר במעגל. (מלבד בית אחד בפינת בן עמי, תכנונו המפורט של כל מבנה נמסר לאדריכל אחר) עם מרפסות ארוכות העוטפות את המבנים. מעטים יודעים כי בתכנון מקורי היה  החלק המרכזי של הכיכר מוגבה מטר מעל הכביש המקיף אותה. המפלס התחתון היה מיועד לחנייה והגינה בשני מפלסים על גג החניה ובמפלס נמוך יותר. אולם כדי לחסוך בהוצאות ומשום שבעיות החניה והתנועה באמצע שנות ה-30 לא  נחשבו רציניות, נבנתה הכיכר בסופו של דבר במפלס אחד. 

ב-1934 נישאה ג'ניה אוורבוך למלך הבטחוני של ת"א, חיים אלפרין שהקים ב-1921 את המשטרה העירונית ולאחר מכן היה מעורב בהקמת מכבי האש, מגן דוד אדום, המשמר האזרחי, היה המפקח העירוני וגם מנהלו של מוזיאון ארץ ישראל. הם היו זוג עירוני נוצץ ובוקש בכל מפגשי החברה העירונית התל אביבית של שנות השלושים והארבעים.

לכבודה  של ג'ניה אוורבוך, מלכת הבאוהאוס של ת"א, יוקדש  על ידי, סיור לילי מיוחד באתריה העירונים בלילה הלבן. הסיור יתקיים  במסגרת אירועי "לילה לבן בתל אביב, ביום חמישי ה-28 ביוני 2012 בשעה 21:30. 

פרטים מלאים בלינק הבא  

http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=375


FacebookShare

לשיתוף ניוזלטר זה בעמוד הפייסבוק אנא לחצו על הלוגו המצורף


להתראות בניוזלטר הבא...

תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה


  חזור למעלה  חזור למעלה  
For english click here


חדשות

כל החדשות


המלצה לספר חדש

 ספר כפול:

רדיו חזק

וימי התום / מרדכי נאור

 

 

ראה הרחבה על הספר

בלחיצה על לינק זההמצלת השבוע לטיול

מתחם שרונה החדש – סיור ראשוני באטרקציה המיוחדת

סיור מיוחד במתחם שרונה הטמפלרי, בקרייה בת"א, הנפתח בקרוב מחדש לקהל

 

לחץ להגדלה

 להרחבה ולהרשמה לסיור לחצו כאן

 

 טיולים

כל הטיולים


<< יולי, 2024 >>
א ב ג ד ה ו ז
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
             
כל האירועים


צור קשר


קישורים שימושים
עמוד תיור ישראלי בפייסבוק - הצטרף ע"י עשיית LIKE
לוח אירועים וחדשות של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות
אתר הטיולים והמידע - תל אביב שלי
פרש - האתר להיסטוריה וידיעת הארץ
לוח המראות ונחיתות און ליין
מגילות ים המלח - תצוגה דיגיטלית
מאמרים בנושא תולדות ארץ ישראל שהופיעו בכתבי העת קתדרה ועת-מול
מגילות ים המלח - המיזם הדיגיטלי
הכוחות הבריטיים בא"י בתקופת המנדט
מפת קרבות מלחמת העצמאות
כל הקישוריםפורומים פופולארים
חוות דעת ועצות של מטיילים
פורום מורי דרך מייעצים
מעולמם של בתי המלון
טיפים והמלצות מתיירות חו"ל
ספרי תולדות ארץ ישראל - יד שנייה - מכירה - החלפה
כל הפורומים


כניסת לקוחות
משתמש:
סיסמא:
שכחתי סיסמא


הצטרפות לרשימת תפוצה


אתר תיור ישראלי, My Tour-Il, מביא לגולשים מקרב הציבור הרחב, מבחר  גדול של חדשות והצעות לסיורים ברחבי ישראל, לצד כתבות, מאמרים ואלפי תמונות וסרטים.
עמוד הבית  |  שאלות ותשובות  |  קישורים  |  סרטונים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר  |  מאמרים בנושאי תיירות ברחבי א"י  |  העולם שלי - כתבות מרחבי העולם

2011 © כל הזכויות שמורות MyTour