טיולי ם פרטיים ברחבי ישראל לבודדים VIP וקבוצות עם אילן שחורי

ספרים חדשים בנושא א"י

גלריית סרטים

גלריית תמונות

פורומים

לוח אירועים

ארכיון ניוז-לטר שבועי

העולם שלי - מאמרים וכתבות על אטרקציות עולמיות

מאמרים וכתבות תיירותיות

15 14 9 10 13 11 8 7 5 6 4 3 2


עמוד הבית ספרים חדשים בנושא ארץ ישראל בתי חולים פרטיים בארץ ישראל / אבישי גולץ

בתי חולים פרטיים בארץ ישראל / אבישי גולץ

בתי-חולים פרטיים בארץ-ישראל/ פרופ' אבישי גולץ

כמה בתי חולים פרטיים הוקמו בארץ ישראל לפני הקמת המדינה, היכן נפתחו? מי ניהל אותם, איזו פעילות רפואית התבצעה בהם ומה היו הסיבות להקמתם ולמה רבים מהם לא שרדו עד היום?. על שאלות אלה ואחרות מנסה לענות פרופ' אבישי גולץ, בספרו החדש, "בתי-חולים פרטיים בארץ-ישראל", שיצא לאור בהוצאת איתי בחור.

ב-272 העמודים של הספר, המלווה גם ב-68 תמונות של המפעלים הרפואיים שהיו ואינם, מסביר אבישי גולץ כי בעשורים השלישי והרביעי של המאה ה־20 נפתחו בארץ־ישראל קרוב לשלושים מוסדות אשפוז פרטיים, במרכז ובפריפריה, ובהם מאות מיטות. רבים מהם היו בתי יולדות, ובנוסף התקיימה בהם פעילות כירורגית.

בית חולים עין גדי בת"ר הוקם על ידי פורשי "המבראה" מרחוב ביאליק

בתי־חולים אלה היו חלק ממערך האשפוז של היישוב ומערכת הבריאות הלאומית ייעדה להם תפקידים שונים בשעת חירום. סיפור הקמתם והפעלתם של בתי החולים הפרטיים על־ידי רופאים שזה עתה עלו ארצה, לעתים תוך כדי התמודדות עם קשיים רבים ושונים, משתלב בסיפורה של ראשית הרפואה בארץ, ונועד לעורר עניין בקרב כל מי שההיסטוריה של הרפואה בארץ־ישראל קרובה ללבו. רוב המוסדות הללו נסגרו עוד לפני הקמת המדינה או בשנותיה הראשונות וזכרם הלך ונשכח עם השנים. הספר נכתב ,כך טוען אבישי גולץ במבוא לספרו, במטרה לשמר את סיפורם של מוסדות אלה ושל רופאיהם, ולברר את חלקם בבניית תשתית מערכת הבריאות של המדינה־שבדרך.

בפרקי המבוא עוסק גולץ מעט בגלגולו של המושג בית חולים במהלך ההיסטוריה, הוא מספר על בתי החולים של הקהילות היהודיות, בתי החולים בארץ ישראל ובתי החולים הפרטיים. המחבר מגדיר היטב את תחום חיבורו בכך שהוא עוסק רק בבתי החולים הפרטיים בתקופת המנדט ולעיתים הגדרה זו גרמה בספר להתעלמות גם  מכמה מוסדות רפואיים חשובים אחרים שנעלמו, כמו למשל אותו מפעל רפואי אדיר ברמת גן   "החלמה" , שנוסד ב-1934 על ידי אגודת עזרה לחולים כרוניים בראשות ד"ר דבורה בלוך-בלומנפלד, רעייתו של ראש עיריית תל אביב לשעבר דוד בלוך, שהיה מוסד ציבורי שניזון מתרומות אך ללא זיקה מפלגתית. מוסד רפואי זה איפשר במרוצת השנים טיפול רפואי, מנוחה ומרגוע למספר רב של חולים נזקקים ממקומות שונים בארץ.

את ספרו מחלק אבישי גולץ לפרקים לפי הערים ומקומות היישוב בהם הוא סוקר כמעט אחד לאחד את בתי החולים הפרטיים שנפתחו שם. מביא עדויות, שמות, תוכניות, לעיתים בהרחבה ולעיתים בתמצות רב, כנראה ככל אשר היה על ידו להשיג במהלך מחקרו. ביוני 1872, ד"ר מקז סנדרצקי פתח את בית החולים הפרטי לילדים ברחוב הנביאים בירושלים, בית חולים זה היה הראשון וסלל את הדרך ליתר בתי החולים הפרטיים בארץ ישראל. בסקירה הירושלמית מפרט גולץ פרט לבית חולים זה גם על בית החולים למחלות עיניים של ד"ר טיכו, בית החולים לילדים של ד"ר כגן, בית החולים ליולדות של ד"ר קרבלניק, בית החולים הר הצופים ועוד.

ביפו מספר אבישי גולץ על בית חולים דג'אני ובתל אביב על בתי החולים גלעד, המבראה ברחוב ביאליק, בית החולים עין גדי, פרויד ליולדות, דנציגר, סנטוריום תוחלת ואסותא. ברמת גן מובאים פרטים על בית החולים של ד"ר אברבך לימים רמת מרפא ובית חולים רפאל. חיפה זוכה בספר לאיזכור נרחב בין היתר בתי החולים בתר, מולדה, אמהות, עזרה, בלומנטל ואלישע. עוד נזכרים בתי החולים בנהריה, גדרה, רחובות, פתח תקוה וחדרה.

לקראת סוף הספר מביא אבישי גולץ עדויות מארכיון המדינה על בקשות שהיו לבתי חולים פרטיים שלא מומשו, סיכסוכי עבודה  ואפילו שביתות שהיו בבתי חולים אלה.

 

אבישי גולץ נולד בחיפה, בוגר הפקולטה לרפואה של הטכניון. פרופסור חבר קליני בפקולטה לרפואה בטכניון. ניהל את מחלקת אף־אוזן־גרון וניתוחי ראש וצוואר בקרייה הרפואית לבריאות האדם – 'רמב"ם' בחיפה. יושב ראש החברה הישראלית לתולדות הרפואה. כתב את הספר 'רפואת אף־אוזן־גרון בארץ־ישראל 1911-1948' (2009). הספר 'בתי־חולים פרטיים בארץ־ישראל' נכתב במהלך ארבעה חודשי שבתון חורף במרכז לחינוך רפואי ע"ש פרופסור משה פריבס, הפקולטה למדעי הבריאות של אוניברסיטת בן־גוריון בנגב, בהנחיית פרופסור שפרה שורץ. פרופ' אבישי גולץ רופא בכיר, מחלקת אף אוזן גרון, ניתוחי ראש וצוואר בקריה הרפואית רמב"ם. בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון, חיפה. התמחה במחלקת אף אוזן וגרון, וניתוחי ראש וצוואר ברמב"ם.  ממקימי יחידת אף אוזן וגרון בבית החולים ע"ש רבקה זיו בצפת. בעל תעודת הוקרה מהאקדמיה האמריקאית לאף אוזן וגרון על תרומתו לאיגוד זה. תחומי מחקרו  דלקות ותפליטים באוזן התיכונה בילדים, ליקוי שמיעה תחושתי- עצבי פתאומי ופגיעה במערכות השמיעה ושיווי המשקל בעקבות חשיפה לרעש.

המחבר: פרופ' אבישי גולץ.

איתי בחור הוצאה לאור, היא הוצאה לאור המתמחה בין היתר בהוצאה לאור של ספרים מתחום הרפואה ובספרים בספרים בעלי ערך תכני ואסתטי – יפים, מוקפדים, משמעותיים. בין  הספרים מתחום הרפואה שההוצאה הפיקה ניתן למנות את אלכסנדרה בלקינד - סיפורה של רופאה עברייה פורצת דרך, מאת: פרופ' צפורה שחורי-רובין , פרופ' שפרה שורץ, רפואת אף-אוזן-גרון בארץ-ישראל, 1948-1911 מאת: פרופ' אבישי גולץ, ד"ר מקס סנדרצקי ובית החולים לילדים 'מרינשטיפט', ירושלים מאת: פרופ' שמואל ניסן  ואיתי בחור, מאה שנה לבית החולים בצפת מאת: מירב גרץ-רונן ורופאיה של ארץ-ישראל, 1948-1799 מאת: פרופ' נסים לוי , יעל לוי. ספרים אלה וכמובן את הספר החדש: בתי-חולים פרטיים בארץ-ישראל, ניתן לרכוש בעמוד האינטרנט של ההוצאה בכתובת:

http://www.bahurbooks.com

 

 

תגובות
ישנן 2  תגובות.     להוספת תגובה
1.  בתי-חולים פרטיים בארץ-ישראל
תודה על הסקירה על הספר ועל השיבוץ שלו באתר שלך. המוסד "החלמה" ברמת גן לא היה בית חולים פרטי על פי ההגדרות שקבעתי בספר. הוא לא נוסד על ידי רופאים ולא היה בבעלות רופא/ים. היו בתקופת המנדט מוסדות דומים ברחבי הארץ כמו סנטוריום בודנהיימר בחיפה, וגם הם לא נזכרו בספר.

אבישי גולץ
נכתב בתאריך:  23/02/2014 סגור חלונית
2.  מקום לידה
סתם... נולדתי בבית חולים עין גדי שבתחילת רחוב מ אזה

לביאה הון
נכתב בתאריך:  20/03/2014 סגור חלונית


  חזור למעלה  חזור למעלה  
For english click here


חדשות

כל החדשות


המלצה לספר חדש

 ספר כפול:

רדיו חזק

וימי התום / מרדכי נאור

 

 

ראה הרחבה על הספר

בלחיצה על לינק זההמצלת השבוע לטיול

מתחם שרונה החדש – סיור ראשוני באטרקציה המיוחדת

סיור מיוחד במתחם שרונה הטמפלרי, בקרייה בת"א, הנפתח בקרוב מחדש לקהל

 

לחץ להגדלה

 להרחבה ולהרשמה לסיור לחצו כאן

 

 טיולים

כל הטיולים


<< מרץ, 2024 >>
א ב ג ד ה ו ז
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
כל האירועים


צור קשר


קישורים שימושים
עמוד תיור ישראלי בפייסבוק - הצטרף ע"י עשיית LIKE
לוח אירועים וחדשות של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות
אתר הטיולים והמידע - תל אביב שלי
פרש - האתר להיסטוריה וידיעת הארץ
לוח המראות ונחיתות און ליין
מגילות ים המלח - תצוגה דיגיטלית
מאמרים בנושא תולדות ארץ ישראל שהופיעו בכתבי העת קתדרה ועת-מול
מגילות ים המלח - המיזם הדיגיטלי
הכוחות הבריטיים בא"י בתקופת המנדט
מפת קרבות מלחמת העצמאות
כל הקישוריםפורומים פופולארים
חוות דעת ועצות של מטיילים
פורום מורי דרך מייעצים
מעולמם של בתי המלון
טיפים והמלצות מתיירות חו"ל
ספרי תולדות ארץ ישראל - יד שנייה - מכירה - החלפה
כל הפורומים


כניסת לקוחות
משתמש:
סיסמא:
שכחתי סיסמא


הצטרפות לרשימת תפוצה


אתר תיור ישראלי, My Tour-Il, מביא לגולשים מקרב הציבור הרחב, מבחר  גדול של חדשות והצעות לסיורים ברחבי ישראל, לצד כתבות, מאמרים ואלפי תמונות וסרטים.
עמוד הבית  |  שאלות ותשובות  |  קישורים  |  סרטונים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר  |  מאמרים בנושאי תיירות ברחבי א"י  |  העולם שלי - כתבות מרחבי העולם

2011 © כל הזכויות שמורות MyTour