טיולי ם פרטיים ברחבי ישראל לבודדים VIP וקבוצות עם אילן שחורי

ספרים חדשים בנושא א"י

גלריית סרטים

גלריית תמונות

פורומים

לוח אירועים

ארכיון ניוז-לטר שבועי

העולם שלי - מאמרים וכתבות על אטרקציות עולמיות

מאמרים וכתבות תיירותיות

15 14 9 10 13 11 8 7 5 6 4 3 2


עמוד הבית העולם שלי - כתבות ואטרקציות מרחבי העולם אפסטייט ניו יורק – לא רק שלכת וצבעי סתיו

אפסטייט ניו יורק – לא רק שלכת וצבעי סתיו

אילן שחורי, אפסטייט ניו יורק

רבים מהתיירים מרחבי העולם, בהם גם ישראלים המגיעים לניו יורק סיטי ומבלים בה מספר ימים, ממשיכים מהעיר האמריקנית התוססת הזו לטיולים ברחבי ארצות הברית הגדולה. מיעוטם נשאר באזור ומעדיף לטייל ולסייר בתוך מדינת ניו יורק, שהעיר ניו יורק סיטי מהווה חלק ממנה אך בהחלט אינה משקפת את מראות המדינה, פנינת טבע ונוף, המתקיימת בצילה של העיר הגדולה.

אפסטייט ניו יורק מפורסמת אולי יותר מכל במראות המדהימים שלה בתקופת השלכת והסתיו, כשמיליוני העצים צובעים עצמם בשלל צבעים מרהיבים, בהם שולטים הירוק, הצהוב והאדום. אולם מדינת ניו יורק, המפורסמת יותר בשם אפסטייט ניו יורק, שגודלה יותר מגודלה של צרפת כולה, אינה רק שלכת וצבעי סתיו וחורף, אלא גם אזור טיולים וסיורים יפה במיוחד, ולא רק  לחובבי הטבע. אפסטייט ניו יורק היא אזור של אגמים רבים, מפלים והרים, מרחבים ענקיים של אדמות משקי חלב וכרמים, ובעיקר שטחים ומקומות בהם נערכו הקרבות הגדולים שעיצבו את האומה האמריקנית.

מפלי הניאגרה בצפונה של המדינה מהווים אולי את האטרקציה התיירותית העיקרית של מדינת ניו יורק, אולם אפסטייט ניו יורק מאגדת בתוכה אזור נפלא ויפיפה בשם אלף האיים, או אגמי האצבע הפינגר לייקס, לצד עיירות מרפא כמו סאראטוגה ספרינגס, או האגמים הציוריים כמו לייק ג'ורג' או לייק פלאסיד ליד העיירה המיוחדת שאירחה את משחקי החורף האולימפיים ב-1932 וב-1980.

הערים אלבני (בירתה של מדינת ניו יורק), באפאלו ורוצ'סטר, הן הערים המרכזיות באפסטייט ניו יורק. רוצ'סטר היא בהחלט עיר נעימה לביקורים ויכולה להוות מרכז לטיולי כוכב במרבית אזורי התיירות והביקור באפסטייט ניו יורק. כך למשל, מרחק פחות משעתיים נסיעה במכונית מגיעים למפלי הניאגרה, כשעה לעיירות הציוריות של הפינגרס לייקס ועוד. אולם גם רוצ'סטר עצמה שווה ביקור ובילוי במוקדי התיירות המיוחדים של העיר, אשר חוצה אותה בסמוך תעלת האירי, אותה תעלה מלאכותית שנחפרה לפני כ-200 שנה כדי לקשר בין האגמים הגדולים, איזור טורונטו דרך נהר ההאדסון לניו יורק סיטי. העיר רוצ'סטר ידועה מזה שנים כמוקד של חברות היי-טק ורבות מהחברות הטכנולוגיות הגדולות קבעו בעיר את משרדיהם הראשיים, כמו למשל חברת זירוקס ושורה של חברות גדולות לייצור תרופות. אך את הפרסום הגדול ביותר הביאה לעיר חברת הצילום קודאק שנוסדה ופעלה ברוצ'סטר על-ידי ג'ורג' איסטמן.
 

אכן רוצ'סטר מתנהלת לא מעט בצילו של הגאון הזה, שהביא את הצילום לכל בית בעולם ושהותיר בעיר ירושה גדולה הכוללת את פארק קודאק, תיאטרון איסטמן, ובעיקר את מוזיאון הצילום הבינלאומי, הממוקם בביתו של ג'ורג' איסטמן ובו תצוגה מעניינת אודות ההיסטוריה של הצילום, בכלל זאת תדפיסים של תמונות ממלחמת האזרחים ועד עבודות מודרניות, חדר מיוחד עם מצלמות היסטוריות ועוד. מנהלי המוזיאון מתגאים ב-4.5 מיליון פריטים הכלולים במוזיאון, בהם בין היתר צילום של איסטמן המורכב מעשרות אלפי צילומים קטנים. מוקד ביקור נוסף ברוצ'סטר הוא מוזיאון סטרונג, הידוע יותר בשם מוזיאון הצעצועים, מוקד פופולרי לביקורי משפחות ובו מגוון כלי בית וחפצים שנאספו על-ידי תושבת עשירה בשם מרגרט וודברי סטרונג. התצוגה במוזיאון סטרונג כוללת החל מבובות צעצוע ועד צלחות חרסינה וריהוט מיוחד. מקום המזכיר את הילדות ובעיקר שוק מזכרות מהתקופה הויקטוריאנית.

אולם כאמור, רוצ'סטר מהווה בעיקר מוקד יציאה לסיורים באזור. בימים אלה ממש נחנך שירות ספינות מיוחד היוצא ממרכז העיר לעבר טורונטו. הפלגה בת שעתיים מביאה את המבקרים לעיר הקנדית, מפעל שמומן על-ידי עיריית רוצ'סטר לעידוד התיירות במקום. מוקד טיולים נוסף ואולי הפופולרי ביותר הוא הסיור לאגמי פינגר לייקס. ליד הרי הקטסקיל מצויים 11 אגמי פינגר הצרים, (6 גדולים ו-5 קטנים יותר) אשר עוצבו על-ידי קרחונים שהותירו אחריהם שרידים בצורת גבעות אליפטיות, נקיקים תלולים, ומספר גדול של מפלים. ליד אגמים אלה צמחו ערים קטנות וצבעוניות, אחת מהן היא סקיניאטלס, שתושביה מתמחים בתיירות ובעשיית יין, פעילות האופיינית לכל האזור. סקיניאטלס היא אולי העיר היפה ביותר מבין אגמי פינגר לייקס. המקום מפורסם גם בנושא זכויות הנשים בארצות הברית ובסמוך פארק היסטורי לזכויות הנשים לזכרן של אליזבט קיידי סטנטון וחברותיה שקיימו במקום ב-1848 את הכנס הראשון לזכויות הנשים בארה"ב, כנס שהוביל לתיקון ה-19 בחוקה האמריקנית ומתן זכות בחירה לנשים בארה"ב.

את אגמי האצבעות הללו מחברת אותה תעלה מפורסמת - תעלת אירי, הדרך ההיסטורית הוותיקה שחיברה בין באפאלו לניו יורק סיטי ושימשה מוקד להעברת דואר וסחורות כאלטרנטיבה לדרך היבשתית הקשה והיקרה של אותם ימים. עבודות על התעלה החלו ב-1810 והושלמו תוך 15 שנה. הפרויקט הוליד את דור המהנדסים הראשון בארה"ב. התעלה נפתחה ב-1825 ובין לילה כמעט  צמחו לאורכה ערים משגשגות, ציוריות ויפיפיות המהוות כיום את ליבה החקלאי של מדינת ניו יורק.

 


 

תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה


  חזור למעלה  חזור למעלה  
For english click here


חדשות

כל החדשות


המלצה לספר חדש

 ספר כפול:

רדיו חזק

וימי התום / מרדכי נאור

 

 

ראה הרחבה על הספר

בלחיצה על לינק זההמצלת השבוע לטיול

מתחם שרונה החדש – סיור ראשוני באטרקציה המיוחדת

סיור מיוחד במתחם שרונה הטמפלרי, בקרייה בת"א, הנפתח בקרוב מחדש לקהל

 

לחץ להגדלה

 להרחבה ולהרשמה לסיור לחצו כאן

 

 טיולים

כל הטיולים


<< יוני, 2024 >>
א ב ג ד ה ו ז
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
כל האירועים


צור קשר


קישורים שימושים
עמוד תיור ישראלי בפייסבוק - הצטרף ע"י עשיית LIKE
לוח אירועים וחדשות של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות
אתר הטיולים והמידע - תל אביב שלי
פרש - האתר להיסטוריה וידיעת הארץ
לוח המראות ונחיתות און ליין
מגילות ים המלח - תצוגה דיגיטלית
מאמרים בנושא תולדות ארץ ישראל שהופיעו בכתבי העת קתדרה ועת-מול
מגילות ים המלח - המיזם הדיגיטלי
הכוחות הבריטיים בא"י בתקופת המנדט
מפת קרבות מלחמת העצמאות
כל הקישוריםפורומים פופולארים
חוות דעת ועצות של מטיילים
פורום מורי דרך מייעצים
מעולמם של בתי המלון
טיפים והמלצות מתיירות חו"ל
ספרי תולדות ארץ ישראל - יד שנייה - מכירה - החלפה
כל הפורומים


כניסת לקוחות
משתמש:
סיסמא:
שכחתי סיסמא


הצטרפות לרשימת תפוצה


אתר תיור ישראלי, My Tour-Il, מביא לגולשים מקרב הציבור הרחב, מבחר  גדול של חדשות והצעות לסיורים ברחבי ישראל, לצד כתבות, מאמרים ואלפי תמונות וסרטים.
עמוד הבית  |  שאלות ותשובות  |  קישורים  |  סרטונים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר  |  מאמרים בנושאי תיירות ברחבי א"י  |  העולם שלי - כתבות מרחבי העולם

2011 © כל הזכויות שמורות MyTour