טיולי ם פרטיים ברחבי ישראל לבודדים VIP וקבוצות עם אילן שחורי

ספרים חדשים בנושא א"י

גלריית סרטים

גלריית תמונות

פורומים

לוח אירועים

ארכיון ניוז-לטר שבועי

העולם שלי - מאמרים וכתבות על אטרקציות עולמיות

מאמרים וכתבות תיירותיות

15 14 9 10 13 11 8 7 5 6 4 3 2


עמוד הבית ספרים חדשים בנושא ארץ ישראל מחזון לחוזה / יוסי כץ

מחזון לחוזה / יוסי כץ

מחזון לחוזה / יוסי כץ

ספרו החדש, 23 במספר של הגיאוגרף ההיסטורי, פרופ' יוסי כץ העוסק בתולדותיו ומורשתו של חוזה החכירה של הקרן הקיימת לישראל עם ההתיישבות העובדת בין השנים 1901 עד 1960

 

 

 

פרופ' יוסי כץ, מהמחלקה לגאוגרפיה באוניברסיטת בר אילן, הפך זה מכבר ל"אורים ותומים" של תולדות הקרן הקיימת ופעילותה מראשית הציונות. פרופ' כץ, העומד גם בראש הקתדרה ללימודי תולדות הקק"ל ומפעליה, ערך בשנים האחרונות גם סדרת כנסים וימי עיון בנושאים שונים סביב תרומת הקרן הקיימת למפעל הציוני.

הפעם, חבר פרופ' יוסי כץ למוסד ביאליק, ההוצאה לאור של ההסתדרות הציונית העולמית ובשיתוף מכון קק"ל לתולדות הציונות וההתיישבות, והקתדרה שהוא עומד בראש, ערך מחקר חדש, שתוצאותיו מסוכמים בספר "מחזון לחוזה" שיצא בימים אלה לאור.

 רוב הקרקעות במדינת ישראל בתחילת העשור השני של המאה  ה־ 21 היו בבעלות המדינה והקק׳׳ל. על פ׳ חוק ובהתאם לתקנות הקק״ל אסור למכור קרקעות אלה והן לחכירה בלבד.

מחזון לחוזה מתמקד ביסודותיה ובשורשיה של החכירה בישראל ומתחקה אחר תהליך התגבשותם של חוזי החכירה שבין הקק״ל לבין המתיישבים במושבים ובקיבוצים. הספר בוחן את השינויים במרכיבי חוזה החכירה, את הסיבות להם ואת אופן ״שומם ואכיפתם של סעיפים מרכזיים בהם. זאת, מאז ״סוד הקק״ל בראשית המאה ה־20 ועד להקמתו של מנהל מקרקעי ישראל בשנת 1960.

הספר מתבסס על חומר ארכיוני רב. על ידי ניתוח גרסאות רבות של חוזה חכירה וחומרים רבים אחרים, הוא מראה כ׳ התגבשות דגם היסוד של חוזה החכירה הייתה ממושכת ומורכבת. בשינויים שחלו בחוזה במשך השנים באו לידי ביטוי, אינטרסים ותפיסות עולם של מוסדות ואישים - בראש ובראשונה של הקק׳׳ל ומקבלי ההחלטות בה. בתולדות החוזה משתקפות סוגיות אידאולוגיות, משפטיות, חברתיות וכלכליות, הקשורות במפעל ההתיישבות הציוני בארץ ישראל, בכלכלה ובתולדות המשפט בארץ ישראל. עוד מתברר כ׳ דפוס חוזה החכירה של הקק״ל בסוף שנות ה־50 העמיד את תשתיתו של חוזה החכירה של מנהל מקרקעי ישראל. חלקים מהמורשת החוזית של קק״ל מוסיפים להתקיים עד ימינו. לספר חשיבות גם במישור המעשי־העכשווי: היישובים עצמם, משרדי הממשלה, הקק״ל והמערכת המשפטית נדרשים לעתים, גם כיום, לסוגיות שונות מתחום ההסדרים שנקבעו בחוזה החכירה לגלגוליו.

פרופ׳ יוסי כץ הוא כאמור פרופסור מן המנ״ן במחלקה לגאוגרפיה באוניברסיטת בר־אילן, עומד בראש הקתדרה ללימודי תולדות הקק״ל ומפעליה, עמית מחקר במרכז ללימודים יהודיים שבאוניברסיטת יורק בטורונטו ועוסק בחקר קהילות אתניות בקנדה, ובמיוחד בחקר קומונות ההוטרים. רוב מחקריו עוסקים בהיבטים ״שוב״ם, כלכליים, פוליטיים ומשפטיים בפרקים שונים של ההיסטוריה בת זמננו של ארץ ישראל ומדינת ישראל. פרופ׳ כץ פרסם 23 ספרים וכ־140 מאמרים בבמות יוקרתיות בישראל ובעולם. כמה מספריו היוו אסמכתאות חשובות והתניעו תהליכים בחברה הישראלית: רכוש שנשכח (2000) חשף את פרשת נכסי קרבנות השואה בישראל; על חשבון הקרבנות (2009) הומלץ על ידי בית המשפט העליון לעיון הצדדים במסגרת תביעת ״ילדי טהרן"; והארץ לא תימכר לצמיתות (2002) שימש את הצדדים בבג״ץ ׳׳הפרטת הקרקעות״.

 את הספר החדש ניתן לרכוש ישירות בהוצאה לאור של מוסד ביאליק בכתובת:

http://www.bialik-publishing.co.il/

 

 

תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה


  חזור למעלה  חזור למעלה  
For english click here


חדשות

כל החדשות


המלצה לספר חדש

 ספר כפול:

רדיו חזק

וימי התום / מרדכי נאור

 

 

ראה הרחבה על הספר

בלחיצה על לינק זההמצלת השבוע לטיול

מתחם שרונה החדש – סיור ראשוני באטרקציה המיוחדת

סיור מיוחד במתחם שרונה הטמפלרי, בקרייה בת"א, הנפתח בקרוב מחדש לקהל

 

לחץ להגדלה

 להרחבה ולהרשמה לסיור לחצו כאן

 

 טיולים

כל הטיולים


<< מרץ, 2024 >>
א ב ג ד ה ו ז
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
כל האירועים


צור קשר


קישורים שימושים
עמוד תיור ישראלי בפייסבוק - הצטרף ע"י עשיית LIKE
לוח אירועים וחדשות של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות
אתר הטיולים והמידע - תל אביב שלי
פרש - האתר להיסטוריה וידיעת הארץ
לוח המראות ונחיתות און ליין
מגילות ים המלח - תצוגה דיגיטלית
מאמרים בנושא תולדות ארץ ישראל שהופיעו בכתבי העת קתדרה ועת-מול
מגילות ים המלח - המיזם הדיגיטלי
הכוחות הבריטיים בא"י בתקופת המנדט
מפת קרבות מלחמת העצמאות
כל הקישוריםפורומים פופולארים
חוות דעת ועצות של מטיילים
פורום מורי דרך מייעצים
מעולמם של בתי המלון
טיפים והמלצות מתיירות חו"ל
ספרי תולדות ארץ ישראל - יד שנייה - מכירה - החלפה
כל הפורומים


כניסת לקוחות
משתמש:
סיסמא:
שכחתי סיסמא


הצטרפות לרשימת תפוצה


אתר תיור ישראלי, My Tour-Il, מביא לגולשים מקרב הציבור הרחב, מבחר  גדול של חדשות והצעות לסיורים ברחבי ישראל, לצד כתבות, מאמרים ואלפי תמונות וסרטים.
עמוד הבית  |  שאלות ותשובות  |  קישורים  |  סרטונים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר  |  מאמרים בנושאי תיירות ברחבי א"י  |  העולם שלי - כתבות מרחבי העולם

2011 © כל הזכויות שמורות MyTour