טיולי ם פרטיים ברחבי ישראל לבודדים VIP וקבוצות עם אילן שחורי

ספרים חדשים בנושא א"י

גלריית סרטים

גלריית תמונות

פורומים

לוח אירועים

ארכיון ניוז-לטר שבועי

העולם שלי - מאמרים וכתבות על אטרקציות עולמיות

מאמרים וכתבות תיירותיות

15 14 9 10 13 11 8 7 5 6 4 3 2


עמוד הבית מאמרים כללים בנושאי תיירות מתחם שרונה IN מתחם התחנה OUT

מתחם שרונה IN מתחם התחנה OUT

 מאת אילן שחורי

 

בימים אלה  מצוי בשיא העבודות אחד מהפרויקטים  בתחום השימור, מהגדולים ביותר בעולם.  מתחם שרונה (דרום הקריה) בתל-אביב, שאט אט לובש פנים חדשות ועומד להיות שער הכניסה  המזרחי המרהיב והמיוחד של תל אביב.

 

מועד הפתיחה מיועד ליולי 2012 ועתיד להיות הדבר הבא של העיר, אך כבר כיום,  למסייר באתר הבנייה במקום, ניתן לראות את  האופי המחודש הלובשת שכונת הטמפלרים הזו, השלישית בא"י, שנוסדה ב 1871,  לפני בדיוק 140 שנה.

 

תוכנית הפיתוח של גני שרונה  ההולכת ומושלמת בימים אלה,  כוללת שיווק מגרשים לבניה עבור עסקים ומגורים בהיקף  500,000 מ"ר מסביב למושבה החקלאית הטמפלרית שהוכרזה  כפארק שימור. בשטח הפארק מצויים 33 בתי אבן טמפלרים המיועדים (בהתאם לתמהיל השימושים המאושר ), לשימושים מסחריים וציבוריים כמו  בתי קפה, מסעדות, פאבים, בוטיקים, גלריות מוזיאונים ומרכז מבקרים שישמרו את צביונו הייחודי של הפארק, החולש על כ-40 דונם ויהיה משופע בפרחים, צמחייה בשלל צבעים, עצי ענק עתיקים ואלמנטים ייחודים לשימור.  מי שהזדרזו ושכרו כמה מבנים באיזור המחודש הם הנהלת הטכניון מחיפה העתידים לפתוח בקרוב במתחם את השלוחה התל אביבית  של הפקולטה לאדריכלות  העוסקת בשחזור.

 

המושבה הטמפלרית שרונה הוקמה במתכונת כפר נוצרי גרמני בצורת צלב, על ידי  קבוצה של פורשים מהכנסייה הלותרנית שהחליטו להגיע לא"י בסוף המאה ה-19 כדי לסייע ליהודים ולהביא בכך לזירוז הופעתו של המשיח יישוע. ב-1868 הם התיישבו לראשונה בחיפה. שנה לאחר מכן פרשה קבוצה בראשותו של מנהיגם כריסטוף הופמן ועברה להתגורר במתחם שנטשו הנוצרים האמריקאים  בצפון יפו.

 

מתוך רצון לעסוק בעבודת אדמה חיפשה הקבוצה שטח קרקע סמוך מתאים . זה אותר  בקרבת  נחל המוסררה (האיילון), שם הקימו את המושבה החלקאית הראשונה שלהם, כשאישור המגורים מתוכנן על ידי האדריכל הטמפלרי תיאודור זנדל בצורת צלב. הרחוב הראשי כריסטוף הופמן (היום דוד אלעזר) ודרך הים (כיום רחוב קפלן). הטמפלרים סולקו מא"י על ידי הבריטים  ב 1942, לאחר שחלק מהם שתפו פעולה עם הנאצים ואת מקומם  בשרונה תפס הצבר הבריטי ולאחר 1948 משרדי הממשלה של מדינת ישראל.

 

לפני כ-20 שנה החלו המחשבות להפוך את המקום לפארק והתוכנית עברה גילגולים שונים ומשונים, וויכוחים ומריבות. מכוונת הרס מוחלט של  בתי השכונה עד להסכמה להשאיר ולשקם כ-40 מבנים גרמניים מקוריים, בהם בניין הקהיל, היקב ששימש את הטמפלרים לתעשיית היין, בניין המזקקה לעשיית משקאות חריפים, בית הבד לעשיית השמן וכמה בתים מיוחדים של התושבים המקוריים וכמובן המנהרה התת קרקעית ששמשה את הטמפלרים למעבר בין הבניינים, תועד לרשות הציבור.

 

לאחר הליך מסובך של מכרזים ניתן השטח לפני כשנתיים לשתי קבוצות של זכיינים ואלו החלו בהליך השיקום. בחודשים האחרונים הושכרו כבר חלק גדול ממבני השימור לחברות  מוכרות שונות, בהם עתידים להיפתח חנויות יוקרה בתמהיל מיוחד, כשבמעגל החיצוני של המתחם ייבנו מגדלי המגורים והמשרדים וגם מלון יוקרתי, בו זכתה ממש לפני ימים אחדים חברת עזריאלי, בעלי הקניון הסמוך.

 

בימים אלה נמצא בעיצומו הליך השימור במתחם שרונה. 33 המבנים הטמפלרים  שנותרו במקום עוברים הליך  שימור מוקפד מחיזוק היסודות, הקירות, הפיגומים ועד שחזור ציורי הקיר. במרתפי היקב לשעבר, הוקם למשל בית מלאכה לשיחזור חלקי העץ במבנים הישנים, בעיקר החלונות הגרמניים. קבוצה מיוחדת של נגרים ומשחזרים הגיעה מגרמניה ועוסקת בהחזרת המראה המקורי לחלקי הבניין.

 

עד היום חתמו חוזה שכירות במבנים המשוחזרים, מספר רב של חברות מהמובילות בתחום המזון, האופנה, ההנעלה, טיפוח הגוף ועוד. כך למשל  בית הקהילה של השכונה הטמפלרית, שהיה במשך שנים רבות חדר אוכל קצינים בקרייה, , ייהפך לחנות קונספט של  רשת אדידס, אחד המוקדים המיוחדים שיהיו בשכונה המתחדשת.  רשת  סטימצקי, יחד עם רשת בתי הקפה "נטו". תפתח חנות קונספט ייחודית  בבית גיאורג וולר, שהיה זמר במקהלת הגברים של שרונה ולאחר קום במדינה שכן בו אגף של משרד התעשייה והמסחר. בסטימצקי מתכננים לעצב את החנות כספרייה עתיקה-מדפים גבוהים מלאים בספרים, שולחנות עץ כהים ומאסיביים עם מנורות צד, כורסאות ישיבה מעור ושולחנות קפה נמוכים. רשת בתי הקפה לנדוור, תפתח מרכז קפה ב"בית יוהאנס פראנק", שהיה המורה השוודי של המושבה והקים את ביתו  בסגנון ייחודי בעיקר בשימוש בקשתות כחלונות מוארכים.

 

אליצ'ה, רשת הפיצריות האיטלקית, תפתח סניף חדש  בשתי קומות  "בית קארל שטלר". בבית יוהאן מרטין ונאגל שהוקם ב 1872 , ייפתח בוטיק לשוקולד של חברת Roy .  חברת אלשרד, העוסקת בתחום יבוא ושיווק מותגי האופנה כמו  דיזל, דולצ'ה גבנה, ג'ורג'יו ארמני, ליווייס ובעלת רשת חנויות פקטורי 54, שכרה את שלושת קומות  ביתו של קארל קיבלר, חבר מועצת הקהילה של שרונה שהוקם ב 1879 ולאחר קום המדינה פעלה בו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

רשת הגלידריות וניליה, תפתח סניף ב"בית לואיס ונוס", הנגר הטמפלרי של השכונה. רשת L'OCCITANE   למוצרי טיפוח הגוף, תפתח את המרכז שלה ב כבית יוהאן מרטין ונאגל",  בו יפעל גם  מרכז ספא וטיפולים.  בבית פרידריך אורת, (לשכת שר החקלאות לשעבר) אחד המבנים הטמפלרים היפים בשכונה, ומבנה הסמוך לידו שהיה בית החרושת לגזוז בעברה של השכונה, ייהפך  למתחם בילוי איטלקי: מסעדת בוטיק ובר יין.  שופרא, רשת החנויות למותגי נעליים, תחנוך חנות בשתי  הקומות העליונות בבית כריסטיאן קיבלר. שהיה אחד המרכזים החברתיים בתקופה הטמפלרית.

 

כך הולך ומתגבש בימים אלה צורתו הסופית של מתחם הבילויים החדש של תל אביב שללא ספק עתיד להיות הדבר החם הבא בעיר. מתחם שרונה IN, מתחם התחנה OUT.

 

יש להכניס קטע קצר זה בסוף הכתבה:

 

הכותב אילן שחורי, הוא עיתונאי, וחוקר תולדות ת"א וא"י  ומורה דרך מוסמך, המקיים  סיורים גם בשרונה. מפעיל את אתר תל אביב שלי http://www.mytelaviv.co.il

תגובות
ישנן 1  תגובות.     להוספת תגובה
1.  נשמע חבל על הזמן...
הוילג' של מנהטן, הרמבלס של ברצלונה ... אחד המקומות היפים בעולם. אבל תיירים לא יגיעו כמובן...זה מיועד לתושבים הישראלים. אנא עשו את זה שפוי והגיוני....

דורית
נכתב בתאריך:  22/08/2013 סגור חלונית


  חזור למעלה  חזור למעלה  
For english click here


חדשות

כל החדשות


המלצה לספר חדש

 ספר כפול:

רדיו חזק

וימי התום / מרדכי נאור

 

 

ראה הרחבה על הספר

בלחיצה על לינק זההמצלת השבוע לטיול

מתחם שרונה החדש – סיור ראשוני באטרקציה המיוחדת

סיור מיוחד במתחם שרונה הטמפלרי, בקרייה בת"א, הנפתח בקרוב מחדש לקהל

 

לחץ להגדלה

 להרחבה ולהרשמה לסיור לחצו כאן

 

 טיולים

כל הטיולים


<< יולי, 2024 >>
א ב ג ד ה ו ז
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
             
כל האירועים


צור קשר


קישורים שימושים
עמוד תיור ישראלי בפייסבוק - הצטרף ע"י עשיית LIKE
לוח אירועים וחדשות של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות
אתר הטיולים והמידע - תל אביב שלי
פרש - האתר להיסטוריה וידיעת הארץ
לוח המראות ונחיתות און ליין
מגילות ים המלח - תצוגה דיגיטלית
מאמרים בנושא תולדות ארץ ישראל שהופיעו בכתבי העת קתדרה ועת-מול
מגילות ים המלח - המיזם הדיגיטלי
הכוחות הבריטיים בא"י בתקופת המנדט
מפת קרבות מלחמת העצמאות
כל הקישוריםפורומים פופולארים
חוות דעת ועצות של מטיילים
פורום מורי דרך מייעצים
מעולמם של בתי המלון
טיפים והמלצות מתיירות חו"ל
ספרי תולדות ארץ ישראל - יד שנייה - מכירה - החלפה
כל הפורומים


כניסת לקוחות
משתמש:
סיסמא:
שכחתי סיסמא


הצטרפות לרשימת תפוצה


אתר תיור ישראלי, My Tour-Il, מביא לגולשים מקרב הציבור הרחב, מבחר  גדול של חדשות והצעות לסיורים ברחבי ישראל, לצד כתבות, מאמרים ואלפי תמונות וסרטים.
עמוד הבית  |  שאלות ותשובות  |  קישורים  |  סרטונים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר  |  מאמרים בנושאי תיירות ברחבי א"י  |  העולם שלי - כתבות מרחבי העולם

2011 © כל הזכויות שמורות MyTour