טיולי ם פרטיים ברחבי ישראל לבודדים VIP וקבוצות עם אילן שחורי

ספרים חדשים בנושא א"י

גלריית סרטים

גלריית תמונות

פורומים

לוח אירועים

ארכיון ניוז-לטר שבועי

העולם שלי - מאמרים וכתבות על אטרקציות עולמיות

מאמרים וכתבות תיירותיות

15 14 9 10 13 11 8 7 5 6 4 3 2


עמוד הבית כל הטיולים תל אביב בית המטבחיים - או הסליק הסודי

תל אביב בית המטבחיים - או הסליק הסודי


מאת אילן שחורי


בפינת רחוב הורקנוס ויהושע בן נון 71 בצפון הישן של תל אביב,  מתפרש כיום אחד הגנים הלא כ"כ ידועים בעיר. גן ברנדר, שבחלקו הדרומי, ניצב על סלע מקומי, פסלו הקינטי של האמן יעקב אגם, שהעמיד במקום מנורת שבעת קנים מסתובבת  לה קרה "שורשים - מנורה".  עד לפני שלושים שנה, עמד באותו מקום, במשך 50 שנה בדיוק, בית המטבחיים הראשון של ת"א, שבעת פתיחתו ב-4 בינואר 1931,  נחשב למודרני והחדיש ביותר במזרח התיכון. כיום בצדו הצפוני של גן ברנדר, ניתן עדיין לראות שריד בודד של בית המטבחיים הישן, מגדל המים המקומי, שכיום משמש מחסן של המחלקה הווטרינרית בעיריית ת"א.


עד מאורעות אוגוסט 1929, הידועות כמאורעות תרפ"ט, התנהלה השחיטה הווטרינרית של תל אביב, בבית המטבחיים שהיה בבעלותה של עיריית יפו. על פי הסכם שפעל אז, 40 אחוז מסך הכנסות השחיטה היהודית הועברה אז לידי עיריית ת"א וועד הקהילה.  סדרת הפרעות הקשה שהחלה ביפו ב-23 באוגוסט 1929 מנעה מתושבי ת"א להגיע לבית המטבחיים ביפו ומאיר דיזנגוף הורה יומיים לאחר מכן  ב-25 באוגוסט 1929 להקים בית מטבחים זמני, בחצר בית החרושת לעיבוד עורות של האחים לבקוביץ בשכונת מחלול.


במקביל פנה דיזנגוף לשלטונות הבריטים בדרישה להעניק לעירייה רישיון להקים בית מטבחיים משלה, אך ניתקל בסירוב עיקש. שלושה חודשים מאוחר יותר ב 10.11.1929 הוציאו הבריטים צו סגירה נגד בית המטבחיים הזמני ובעירייה היו בחוסר אומנים באשר להפסקת השחיטה בעיר. ב-16.1.1930 התקיימה אצל דיזנגוף  פגישה דרמטית בהשתתפות הרב ב"צ ח"י עוזיאל, חברי הנהלת העירייה וועד הקהילה ונציגי הקצבים והשוחטים. נמסר דיווח על הלחצים מול השלטון הבריטי להקמת בית  מטבחיים עירוני ובמקביל נמסר על מקומות אחדים בהם עתיד מתחם זה לקום. אחת ההצעות הייתה להקים את בית המטבחים ליד שפת הים, כדי שהפסולת תושלך מיד לים. אולם אחדים מראשי העירייה בהם דיזנגוף עצמו ובעיקר סגנו ישראל רוקח טענו כי "מוטב  לוותר על הבשר בעיר למשך עשר שנים ולא לוותר ולקלקל שטח ליד הים"....


לקראת אמצע 1930 התקבל האישור המיוחל מהבריטים בעיקר לאור טענתו של דיזנגוף כי לא ניתן יהיה להשאיר את 40 אלף תושבי ת"א ללא שחיטה כשרה לאחר שליפו סירבו בתוקף לחזור. הבריטים אף אישרו לשם הבנייה הלוואה נדיבה בסך 10,500 לא"י. ועדה מיוחדת בעירייה איתרה שטח מוגבה היטב בחלק הצפון מזרחי של העיר, רחוק מכל יישוב. זאת כדי להקל על ניקוז הפסולת מארבעת חלקי הגבעה. היה מי שהזכיר כי בגבעה זו ממש, התחפרה הבריגדה הניוזילנדית ה 156 בעת הקרב על חציית הירקון במלחמת העולם הראשונה. משימת התכנון לבית המטבחיים ב-20  הדונמים שאותרו, הוטלו על מהנדס עיריית ת"א באותם ימים יעקב בן סירא שיפמן והוא הקים במקום החל מסוף 1930 מספר בניינים בהם  אולם שחיטה, רפתות,  משרדים להנהלה, חדר  שוחטים וקצבים, חדרי רחצה ומזנון. דירה לשומר, מגדל מים (הניצב עד היום) ובור לזבל.  מסתבר שבעת הקמת בית המטבחיים החדש, מפקדי ההגנה ופרנסי העיר ראו בכל הזדמנות לבנות סליק חדש למרכז ההגנה, במרתפי הבניין המרכזי. במהלך  במשך חודשים ארוכים מדי לילה חפרו אנשי ההגנה את הסליק באדמת הכורכר הקשה במכושים, כיוון ששימוש בכלים מכניים מרעישים לא היה בא אז בחשבון. כדי להיפטר מעודפי הקרקע והאבנים, בלי לעורר  את חשדם של האנגלים, בנו בחצר גדר מהאבנים ומילאו אותה באבנים ל"גינה".


הפתיחה החגיגית של בית המטבחיים החדש היה ב-4 בינואר 1931 והוא הוגדר בית המטבחיים המסודר והמשוכלל ביותר בארץ ישראל והמזרח הקרוב והפך עד מהרה מודל לחיקוי לבית המטבחים של ירושלים וחיפה. מעל 140 קצבים עבדו במקום, פרט סוחרי הבהמות ועור, פושטי העורות, פועלי הנקיון וכמובן צוות ההנהלה  בראשותו של הווטרינר העירוני של אז ד"ר א. לויט.  1,103 בהמות נשחטו במקום בשנה הראשונה, ושנה לאחר מכן ב 1932 המספר עמד כבר על 5,894 בהמות שנשחטו.


ת"א הלכה והתפשטה צפונה ובית המטבחיים הפך  למטרד גדול לתושבי צפון העיר. עם עם הקמת בית המטבחיים החדש הוחלט בעיריה ב-1981 להרוס את המבנה הישן שנותר ריק ועל חלק מהשטח  להקים גן לרווחת תושבי האיזור. שני מבנים עדיין קיימים. בית משרדים קטן המשמש כיום כחדר ניתוח לחתולים חסרי בית  ומגדל המים, עדות אילמת לאחד המפעלים הגדולים שידעה ת"א הקטנה.


 


אזור 1 - תל אביב והסביבה,
מאפייים טיול משפחות,


בפינת רחוב הורקנוס ויהושע בן נון 71 בצפון הישן של תל אביב,  מתפרש כיום אחד הג...

תל אביב בית המטבחיים - או הסליק הסודי
שני עצי שקמה מרשימים, שנטעו לפני כ-160 שנה, הם  כנראה השריד האחרון כיום לאחד ...

תל-אביב התקווה שלא הייתה - סיפורו של הר התקווה


  חזור למעלה  חזור למעלה  
For english click here


חדשות

כל החדשות


המלצה לספר חדש

 ספר כפול:

רדיו חזק

וימי התום / מרדכי נאור

 

 

ראה הרחבה על הספר

בלחיצה על לינק זההמצלת השבוע לטיול

מתחם שרונה החדש – סיור ראשוני באטרקציה המיוחדת

סיור מיוחד במתחם שרונה הטמפלרי, בקרייה בת"א, הנפתח בקרוב מחדש לקהל

 

לחץ להגדלה

 להרחבה ולהרשמה לסיור לחצו כאן

 

 טיולים

כל הטיולים


<< יולי, 2024 >>
א ב ג ד ה ו ז
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
             
כל האירועים


צור קשר


קישורים שימושים
עמוד תיור ישראלי בפייסבוק - הצטרף ע"י עשיית LIKE
לוח אירועים וחדשות של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות
אתר הטיולים והמידע - תל אביב שלי
פרש - האתר להיסטוריה וידיעת הארץ
לוח המראות ונחיתות און ליין
מגילות ים המלח - תצוגה דיגיטלית
מאמרים בנושא תולדות ארץ ישראל שהופיעו בכתבי העת קתדרה ועת-מול
מגילות ים המלח - המיזם הדיגיטלי
הכוחות הבריטיים בא"י בתקופת המנדט
מפת קרבות מלחמת העצמאות
כל הקישוריםפורומים פופולארים
חוות דעת ועצות של מטיילים
פורום מורי דרך מייעצים
מעולמם של בתי המלון
טיפים והמלצות מתיירות חו"ל
ספרי תולדות ארץ ישראל - יד שנייה - מכירה - החלפה
כל הפורומים


כניסת לקוחות
משתמש:
סיסמא:
שכחתי סיסמא


הצטרפות לרשימת תפוצה


אתר תיור ישראלי, My Tour-Il, מביא לגולשים מקרב הציבור הרחב, מבחר  גדול של חדשות והצעות לסיורים ברחבי ישראל, לצד כתבות, מאמרים ואלפי תמונות וסרטים.
עמוד הבית  |  שאלות ותשובות  |  קישורים  |  סרטונים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר  |  מאמרים בנושאי תיירות ברחבי א"י  |  העולם שלי - כתבות מרחבי העולם

2011 © כל הזכויות שמורות MyTour